Covid-19: Latviju sasniedzis Taivānas dāvinājums – 70 tūkstoši sejas masku

1 komentārs

70 tūkstoši sejas masku Latvija saņēmusi starptautiskās palīdzības ietvaros. Tās dāvājāsi Taivānas valdība, kas līdzīgus sūtījumus veikusi arī uz citām valstīm.

Paziņojumu par iesaistīšanos starptautiskajā palīdzībā Taivāna izplatīja aprīļa sākumā. Kopumā runa ir par 10 miljoniem vienību. Saņēmēji – Taivānas draugi. Šis ir nozīmīgs aspekts, ņemot vērā, Taivānas īpašās attiecības ar Ķīnu.

Saskaņā ar Taivānas valdības iepriekš izplatīto informāciju, divi miljoni masku nosūtītu uz ASV, miljons Taivānas diplomātiskajiem sabiedrotajiem, bet lielākā daļa – septiņi miljoni Eiropas Savienībai. Vēlāk tika izziņots vēl viens sūtījums sešu miljonu masku apmērā.

Komentējot šo soli Eiropas Savienības Krīzes pārvarēšanas komisārs Janezs Lenarčičs sacīja: “Šajos grūtajos laikos starptautiskajai sadarbībai ir izšķiroša nozīme. Mēs augstu novērtējam Taivānas solidaritātes žestu par medicīnas masku ziedojumiem Eiropas Savienībai.”

No teju septiņiem miljoniem Eiropas Savienībai paredzēto sejas aizsargmasku viens miljons tika novirzīts smagāk skartajām Spānijai un Itālijai. Pārējās, kā norādīts sadalītas – pa divpusējiem diplomātiskajiem kanāliem.  Proti, Slovākijai, Austrijai, Zviedrijai, Dānijai, Slovēnijai, Igaunijai, Lietuvai un Latvijai.

Nepilni seši miljoni masku tika sadalīti proporcionāli iedzīvotāju skaitam. Latvija šādā veidā saņēma 70 tūkstošus vienību. Kā TV3 sacīja Taipejas misijas Latvijā vadītājs, maskas sadalītas vadoties arī pēc aktuālās situācijas jeb Covid-19 izplatības smaguma.

Latvijai piegādātās maskas ir otrā tipa – tas nozīmē, ka tās piemērotas arī mediķiem. Kā piemēru ņemot iepriekš veiktos iepirkumus, TV3 ziņas aprēķināja, ka Taivānas dāvinājuma vērtība ir aptuveni 46 tūkstošu eiro apmērā bez PVN.

“Taivāna šāda veidā vēlas sniegt ieguldījumu. Lai samazinātu globālu pandēmijas izplatību. Latvija sarakstā iekļauta ņemot vērā mūsu draudzību un līdzšinējās attiecības. Krava jau ir sasniegusi Latviju un nodota Nacionālā Veselības dienesta rīcībā. Protams, jebkāds daudzums ir noderīgs un viennozīmīgi šie 70-it tūkstoši mūsu krājumiem ir noderīgi. Lai aptuveni iezīmētu to daudzumu – vienai lielajai universitātes slimnīcai, visiem darbiniekiem, ar šādu daudzumu pietiktu mēnesim,” TV3 ziņām stāsta Taipejas misijas Latvijā vadītājs Endijs Čins.

Pati Taivāna ir to nedaudzo valstu vidū, kurai cīņa ar jauno koronavīrusu norit veiksmīgi. Bet starp 24 miljoniem iedzīvotāju inficēto skaits ir tikai 426. Ieviestie ierobežojumi līdzīgi Latvijai. Misijas vadītājs to skaidro ar disciplīnu, un sodiem par to neievērošanu.

“Man šķiet, ka pats galvenais stūrakmens tomēr ir cilvēku uzticība un vēlme pildīt tos lēmumus, kurus izdevusi valdība. Jo lēmumi pieņemšana bijusi caurspīdīga. To pašu novēlu arī Latvijai,” sacīja Čins.

Taivānas panākumi novērtēti arī starptautiski. Šeit jāņem vērā, ka tā atrodas tikai 150 kilometru attālumā no Ķīnas, kur jaunā koronavīrusa izplatība sākās. Kā viena no veiksmes atslēgām minēta ātra iedzīvotāju informēšana par piesardzības pasākumiem.