Covid-19 krīze: Valsts prezidents un Saeimas spīkere atbalsta stingrākus ierobežojumus

19 komentāri

Pēc Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) svētdienas uzrunas sabiedrībai un paziņojuma, ka gaidāmi stingrāki ierobežojumi, pirmdiena bija rosīga diena iekšpolitikā.

Kariņa paziņojums sacēlis lielu ažiotāžu, daudziem lauzot šķēpus par to, kam tad īsti tas vairāk bija domāts – plašākai sabiedrībai vai premjera koalīcijas partneriem, strīdos ar kuriem par to, kā efektīvāk pārvarēt Covid-19 krīzi, valdības lēmumi pēdējā laikā bijuši saraustīti un sabiedrībai grūti izsekojami.

Kariņš arī publiski atklājis, ko tieši paredz viņa piedāvājums par papildu ierobežojumiem. Pirms tam gan acīmredzot cerot iegūt skaidru, spēcīgu un arī simbolisku politisku atbalstu, premjers bija lūdzis audienci pie Valsts prezidenta kopā ar Saeimas priekšsēdētāju. Tātad visas trīs valsts augstākās amatpersonas.

“Ilgstoši no dažādiem avotiem mēs dzirdējuši, ka tūlīt, tūlīt situācija būs labāka. Draugi, nav labi!” Šķiet, šī frāze visprecīzāk raksturo Ministru prezidenta vēstījumu svētdien. Valdības vadītājs solīja nākt klajā ar jaunu, stingrāku piedāvājumu epidemioloģiskajiem ierobežojumiem un Rīgas pilī šodien bija ieradies meklēt Valsts prezidenta un Saeimas priekšsēdētājas atbalstu. Premjers jau atzinis, ka problēma ir arī valdības pusē – politisko kompromisu dēļ lēmumi ir nekonsekventi, reizēm pat pretrunīgi, katram ministram “deķīti” velkot uz savas pārraudzītas nozares pusi.

Uzskatāms piemērs tam pirmdien bija ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs no “KPV LV”. Kamēr premjers runāja par stingrākiem ierobežojumiem, Vitenbergs paziņoja par piedāvājumu, kā atļaut visiem veikaliem tirdzniecības centros strādāt arī brīvdienās un svētku dienās.

Pēc valsts augstāko amatpersonu sarunas preses konference. Kariņa iecerētais atbalsts gūts: “Es sagaidu, ka rīt valdībā būs vienotība. Šis nav laiks, kad var eksperimentēt un spēlēties ar cilvēku dzīvību, veselību, ekonomiku. Valdībai ir jāstrādā solidāri, konsolidēti, un ir vajadzīgi jauni pasākumi. Tas ir pilnīgi skaidrs!”

Ministru prezidents ieskicēja, ko tieši paredz viņa jaunais piedāvājums. Pirmkārt un galvenokārt, atgriezties pie pavasarī piekoptā “divi cilvēki – divi metri” principa, tādējādi pamatīgi ierobežojot jebkādu cilvēku pulcēšanos. Otrkārt, pagarināt ārkārtējo situāciju valstī līdz 11. janvārim. Treškārt, no nākamās nedēļas 1.-4. klases skolēnus aizsūtīt brīvlaikā, pagarinot mācību gadu vasarā. Atgriežoties pie mācībām klātienē janvārī, sejas maskas gan skolotājiem, gan skolēniem. Ceturtkārt, celt testēšanas kapacitāti, iespējams, izmantojot arī tā sauktos antivielu testus. Piektkārt, ieviest stingrāku kontroli uz valsts robežām, tai skaitā sauszemes.

“Ja mēs tagad nerīkojamies radikālāk, zaudēsim kontroli pār situāciju pavisam.” Tāpat iecerēts stingrāk kontrolēt tirdzniecības vietas, brīvdienās strādātu tikai pirmās nepieciešamības preču veikali. Plānots arī vienots regulējums skaistumkopšanas un higiēnas pakalpojumu sniedzējiem, lai nebūtu pretrunīgas situācijas, kad, piemēram, frizieri var strādāt, bet manikīra speciālisti nevar.

Tālāk par savu piedāvājumu Kariņam jāpārliecina koalīcijas partneri: “Tas, ko es esmu aprakstījis, jau ir stingrāks par režīmu, kas mums bija pavasarī. Vienīgā laikam īstā atšķirība starp tādu pilnīgu visa slēgšanu un to, ko esmu ierosinājis, ir tas, ka vēl nedēļas vidū veikali būtu visi slēgti, izņemot pirmās nepieciešamības veikali.”

Par premjera piedāvājumu valdībā spriedīs otrdien. Ministru prezidents, kurā pārstāvētā “Jaunā Vienotība” kūrē arī Finanšu ministriju, šodien pauda gatavību fiskālos grožos atraisīt. Latvija uz kopējā Eiropas fona izcēlās kā ļoti taupīga savā atbalstā iedzīvotājiem. Tagad premjers atzinis, ka jātērē vairāk.

Šodien notika arī koalīcijas sanāksme un panākta vienošanās par plašāku tautsaimniecības atbalstu dīkstāves un citos pabalstos. Valdības darbakārtībā šie jautājumi jau rīt. Tikšot domāts arī par iespējamiem papildu risinājumiem.

Šodien koalīcijas sanāksmē pamatā lemts par atbalsta mehānismiem. Atbildot uz žurnālistu jautājumiem, tika pausts, ka stingrāki ierobežojumi vajadzīgi, taču skaidrs, ka velns slēpjas detaļās. Konkrētos lēmumos, konkrētos ierobežojumus, kontroles mehānismos un atbalsta pasākumos. Katra ziņā otrdien paredzama smaga un ilga valdības sēde.