Covid-19 krīze: pēc sabiedrības neizpratnes amatpersonas steidz skaidrot jauno ierobežojumus un kontroles mehānismus

4 komentāri

Valdība otrdien ilgi sprieda, bet beigās lēmumi ir pieņemti, un jau no ceturtdienas stāsies spēkā virkne jaunu epidemioloģisko noteikumu. Tuvākajās dienas sekos vēl arī citi jaunie priekšraksti. To ievērošanu pastiprināti kontrolēs arī likumsargi.

Valdības darbs otrdien ilga līdz vēlai naktij – kopumā aptuveni desmit stundu. Rezultātā virkne lēmumu, kas kardināli mainīs to, kā tuvākajā laikā dzīvosim.

Ārkārtēja situācija pagarināta līdz 11. janvārim. No rītdienas atgriežas pavasarī piekoptais “divi cilvēki – divi metri” princips. Drīkst apciemot cilvēkus, kuri dzīvo vieni un kuriem nepieciešama aprūpe. Visi privātie un publiskie pasākumi atcelti, tai skaitā gadatirgi un Ziemassvētku tirdziņi. Atļautas organizētas sapulces, piketi un gājieni līdz 25 cilvēkiem.

Tirdzniecības vietās brīvdienās varēs iegādāties tikai pirmās nepieciešamības preces, tātad nevarēs nopirkt arī alkoholu un cigaretes. Veikalos cilvēku skaita ierobežojums, tas pats attiecas uz baznīcām.

Ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības, drīkst darboties friziera un manikīra pakalpojumu sniedzēji.

Maskas jāvalkā sabiedriskajā transportā un pilnīgi visās telpās, kur neesat viens, izņemot mājās. Maskas var nevalkāt bērni līdz septiņu gadu vecumam un cilvēki, kuriem to liedz funkcionāli traucējumi. No nākamās nedēļas sabiedriskajā transportā ierobežos pasažieru skaitu vai atļautās sēdvietas.

No nākamās nedēļas papildu kontrole pie sauszemes robežām, lai pārliecinātos par nepieciešamās anketas aizpildīšanu “covidpass” sistēmā.

Savukārt attiecībā uz sportu lielu izmaiņu nav. Treniņi telpās drīkst notikt tikai individuāli vai divatā ar treneri, savukārt ārā grupu treniņi drīkst notikt līdz 10 cilvēku.

Nedēļas sākumā valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (JV) pauda vēlmi pēc skaidrākas, sabiedrībai nepārprotamākas komunikācijas saistībā ar Covid-19 ierobežojumiem. Tas šoreiz īsti neizdevās. Pēc Ministru kabineta sēdes otrdien preses konference noslēdzās vien pēc pusnakts. No rīta tika atsevišķa informācija precizēta un labota. Daudziem nebija skaidrs, kad kas īsti stājas spēkā, kā konkrētus ierobežojumus piemērot praksē, un galu galā – svarīgs arī jautājums, kurš to visi kontrolēs.

Valsts kancelejā pēcpusdienā gan lielu problēmu nesaskatīja, akcentējot, ka visa informācija šodien un tuvākajās dienās seko. Galvenais sabiedrībai esot saprast vēlamās rīcības pamatprincipus.

“Pirmais princips. Nepulcēties un distancēties. Otrais princips. Sargāt sevi un līdzcilvēkus. Trešais. Stingri izvērtēt riskus,” saka Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Attiecībā uz ierobežojumu kontroli. Uz Latvijas iekšējām robežām, tā teikt, cietu robežkontroli nav paredzēts atjaunot, taču, piesaistot bruņoto spēku, zemessardzes pārstāvjus, paredzētas pastiprinātas pārbaudes. Uz svarīgākajiem ceļiem tas notiks režīmā 24/7.

“Protams, ka kontroli uz visiem ceļiem robežsardze nespēs nodrošināt. Ir arī uzdevums Valsts ceļiem uz mazākiem ceļiem veikt epizodiskas pārbaudes,” norāda Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks Ivars Ruskulis.

Kā norāda Iekšlietu ministrijā, Valsts policija ne tikai palīdzēs pierobežā, bet arī pastiprinās preventīvo darbu, kā arī sadarbībā ar pašvaldību likumsargiem pastiprinās ierobežojumu kontroli ielās, tirdzniecības vietās un citviet. Tikšot kontrolēti gan tie cilvēki, kuriem patlaban jāatrodas mājās, gan sabiedriskā kārtība kopumā. Kapacitāte patlaban vēl to atļaujot.

“Iesaistīti ir visi spēki, kas mums ir, ja radīsies situācija, kad netiek galā, gan jau krīzes vadības padome lems par turpmāko situāciju, iesaistot, iespējams, arī citus mūsu drošības spēkus,” teic Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Signe Bole.

Par ārkārtējās situācijas ierobežojumu pārkāpumiem fiziskām personām var piemērot sodu līdz 2000 eiro.