Covid-19: Garozas ciema iedzīvotāji satraucas par karantīnas zonu Latvijā iestrēgušo 18 bulgāru izmitināšanai

2 komentāri

Lietuvas pierobežā, daudzi Mežotnes pagasta Garozas ciema ļaudis satraukušies par to, kāpēc tieši pie viņiem izveidota karantīnas zona 18 Latvijā iestrēgušo bulgāru izmitināšanai. Izplatās visdažādākie minējumi par to, kāpēc tas varētu būt bīstami. Speciālistiem nākas iesaistīties, skaidrojot, ka lielākas iespējas inficēties būtu no ciemos atbraukušiem mazbērniem, nevis no netālu karantīnā dzīvojošiem ārzemniekiem.

18 bulgāru grupa, no kuriem viens ir inficēts ar Covid-19, karantīnā izvietoti Mežotnes pagasta Garozas ciema pamestajā internātā. Viņi palikuši Latvijā, jo pirmdien lietuvieši neļāva veikt tranzītu caur savu valsti. Tagad ēku no divām pusēm uzrauga policijas ekipāžas.

Taču Garozas vietējie iedzīvotāji, kas iebilst pret karantīnas zonu pie sevis, baiļojas, ka vīruss izplatīsies pa ciemu. Par risku te sauc atvesto atvērtā tipa atkritumu konteineru, kas nolikts zem bulgāru logiem. Izskan spekulācija – suņi un kaķi ielīdīs konteinerā un inficēsies ar vīrusu, ja konteinerā kādas lietas izmetis ar Covid-19 saslimušais bulgārs.

“Tas fakts, ka mums te ir arī dzīvnieki, kas mums šeit staigā un iet medībās uz to konteineru skatīties, kas tur ir, un dzīvnieki pārnēsā slimības,” saka Mežotnes pagasta iedzīvotāja Vera.

”Vīruss ārējā vidē nav dzīvotspējīgs. Saistībā ar inficēšanos no dzīvniekiem – nav pierādījumu un pētījumu, ka no mājdzīvniekiem cilvēki inficētos ar Covid-19,” norāda Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

Garozas ļaudīm gan ir vēl virkne citu versiju, ka vīruss varot izlauzties no bulgāru karantīnas zonas. “Viņi bija logos izkarinājušies un bļaustījās, ka neesot veselu ”sutku” pīpējuši un ka viņiem vajagot cigaretes. Policisti sazinājās ar vietējā veikala īpašnieci, un viņiem atveda cigaretes,” stāsta Mežotnes pagasta iedzīvotāja Vera.

“Nauda – no cilvēkiem rokas rokā aiziet uz to veikalu, kur mēs visi ejam iepirkties, to naudu izdod mums ārā. Ko tad viņi – mazgā un žāvē vai nez ko dara. Dezinficē?” vaicā Mežotnes pagasta iedzīvotāja Zenta.

“Nauda netiek atvesta uz veikalu un netiek apgrozībā laista. Tā visa ir nolikta bundžā, ir ciet. Saimniece pēc kāda laika izdomās, ko ar to darīt, bet apritē netiks laista,” skaidro veikala pārdevēja Inese.

Taču Garozas ciema iedzīvotājiem satraukums sevišķi kāpis, kad uzzinājuši – pie bulgāriem klātienē veselības stāvokli pārbaudīt dodas ciema vietējā ģimenes ārste.

“Ļoti nepatīkami, satriec. Domāju, ka tiešām vajadzēs mainīt ģimenes ārstu. Nepatīk. Labi, lieto tur aizsarglīdzekļus, bet sajūta nav laba,” teic vietējā iedzīvotāja Līvija.

Situācijā, kad Covid-19 ir jauns vīruss, esot saprotams cilvēku satraukums, – saka Slimību profilakses un kontroles centrā. Taču, no otras puses, kā norāda sociālais psihologs Ivars Austers – jo vairāk tiek pausta negatīva attieksme pret Covid-19 inficētajiem cilvēkiem, jo sliktāk visai sabiedrībai.

“Lielā problēma ir tāda, ka cilvēki, ja viņus stigmatizēs, vairīsies no kontaktiem ar citiem, tai skaitā ar mazāku varbūtību meklēs palīdzību, kas viņiem būtu jādara. Panākot to, ka šie cilvēki jūtas atstumti, viņi gluži vienkārši slēpsies, tādā veidā pastāv lielāka iespēja, ka vīruss izplatās,” pauž Austers.

Sociālais psihologs uzsver – Garozas ciema ļaudīm ir jāsatraucas nevis par karantīnas zonu, bet par iespēju inficēties no saviem ģimenes locekļiem, radiem, draugiem vai kaimiņiem. Pieredze jau rāda, ka no ārzemēm atbraucis mazbērns var inficēt savu omi par arvienu buču.