Covid-19: ar repatriācijas reisiem trešdien Latvijā atgriežas 341 cilvēks

57 komentāri

Ar “airBaltic” repatriācijas avioreisiem no Vīnes, Frankfurtes un Amsterdamas šodien Latvijā ieradies 341 cilvēks. Savukārt Ventspils ostā trešdienas vakarā iebrauc prāmis no Zviedrijas. Tautiešu vešanu mājās atkal jārīko, jo Ārlietu ministrija saņēmusi simtiem lūgumu no ārzemēs “iestrēgušajiem” mūsu pilsoņiem.

Karlīnai, kura Austrijā bija “iestrēgusi” mēnesi, nokļūt Latvijā bija sarežģīti. Teju vai katrā posmā līdz lidmašīnai iesaistījās Latvijas vēstniecība. “Mums ciemam bija policijas ierobežojumi, varēja tikt ārā tikai ar vēstniecības īpaši organizētiem transportiem,” viņa stāsta.

Mārcis un Annija, kas “iesprūda” Amsterdamā uz 6 nedēļām, tikšanu mājās sauc par veiksmi, jo, līdzko izsludināja jaunos repatriācijas reisus, biļetes izķertas ļoti ātri. Vīrusa dēļ Nīderlandē nav jutušies droši: “Tur ir vieglprātīgi. Vispār nevar pat nodot analīzes. Mēs gribējām nodot testu pirms lidojuma. Bet nebija iespējams. Ja pat ir slikti, nebrauc ātrā palīdzība. Mēs bijām mazliet šokēti. Labi, ka esam mājās.”

Laikā līdz 7. maijam “airBaltic” pēc Ārlietu ministrijas lūguma būs veicis 33 repatriācijas lidojumus no 10 valstīm. Iespēju atgriezties Latvijā vēl gaida divarpus tūkstoši cilvēku. 331 esot nepieciešama steidzama repatriācija.

Priekšroka dota tiem, kam ārzemēs sākt beigties iztikas līdzekļi un vairs nav kur palikt. “Pirmkārt, tie ir tie, kas ir “iestrēguši” gandrīz mēnesi vai pat vairāk ārpus Eiropas Savienības. Ir cilvēki Indijas dienvidos, kas Indijas un arī starptautiskās satiksmes noteikto ierobežojumu dēļ netiek. Darām visu ar attiecīgo valstu un Eiropas partneriem,” norāda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Sarežģītā situācijā ir arī tautieši Eiropā, kuri kādā emigrācijas valstī bija nodarbināti nelegāli, bez darba līgumiem. Un tagad, kad viņi tur ir atlaisti, nesaņem nekādus sociālos pabalstus. Arī viņi gaida atgriešanos mājās, jo emigrācijā beigušies iztikas līdzekļi. “Ir cilvēki, kas apgalvo, ka viņiem ir uzteikta īre, nav darba spējīgi,” saka ārlietu ministrs.

Taču, ja cilvēki ir ļoti bagāti vai ir savākuši līdzekļus, Latvijā var atgriezties ar noīrētajām biznesa lidmašīnām. Kopš pagājušās nedēļas katram šādam privātajam avioreisam ar maksimālo pasažieru skaitu – pieci cilvēki – vairs nav vajadzīga satiksmes ministra individuālā atļauja.

“Tie ir labi nodrošināti cilvēki, kas var atļauties šādus lidojumus. Bija gadījums, kad Latvijas iedzīvotāji sametās un nopirka šo reisu, lai savus bērnus – studentus – atgādātu atpakaļ, kas bija “iesprūduši” ārzemēs. Tie bija, protams, mūsu visi basketbolisti, futbolisti, hokejisti, kas izmanto šo iespēju. Ir kompānijas, kas saviem darbiniekiem pērk šādus pakalpojumus,” atklāj satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Kopumā pret repatriācijas reisiem iepriekš iebilda Veselības ministrija. Tagad tā domas mainījusi, jo ieviesta daudz sakārtotāka sistēma repatriantu uzraudzībai.

”Tiešām Valsts policija sadarbībā ar Veselības inspekciju veic ļoti labu darbu, gan kontaktējoties ar cilvēkiem, gan pārbaudot, vai ievēro. Absolūti lielākā daļa godprātīgi ievēro tos nosacījumus, un viņi ir šajā pašizolācijā,” saka Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Ne tikai repatriantus, bet arī parējos, kuriem jāievēro pašizolācija, disciplinējot palielinātais naudas sods līdz 2 tūkstošiem eiro. Valsts policija cilvēku mājokļos pārbaudes veikusi vairāk nekā 50 000 reižu.

“14 dienas dzīvošu dzīvoklī. Vecāki man jau aizveda ēdienu. Aizbraukšu uz mājām. Es tur būšu. Nekādi kontakti. Tas, ka policija var atnākt pārbaudīt, ļoti labi, tā ir jādara, lai kontrolētu to situāciju,” teic repatriācijas reisa Vīne-Rīga pasažiere Annija.

Turklāt policija trešdien uzraudzīja, lai repatrianti nekāpj 22. autobusā uz centru. Drošības dēļ repatriantiem ir aizliegts braukt ar sabiedrisko transportu. Rīdziniekus līdz dzīvesvietām izvadāja speciāli norīkotie “Rīgas satiksmes” autobusi. Savukārt citās pilsētās un lauku reģionos dzīvojošos vairāk nekā 80 cilvēku, kuriem nav sava transporta, šodien mājās nogādāja Autotransporta direkcijas organizētie septiņi autobusi.