Citadele: Valsts kontrole kritizē bankas pārdošanu

1 komentārs
Citadele: Valsts kontrole kritizē bankas pārdošanu
LETA

No agrāk valstij piederošās bankas Citadele pārdošanas investīciju kompānijai Ripple-wood  galvenie ieguvēji bijuši valsts piesaistītie darījuma konsultanti, kuri saņēmuši lielu atlīdzību, kamēr bankas pārdošanas procesā pieļauta virkne kļūtu. Tas izriet no otrdien publiskotā Valsts kontroles atzinuma par Citadeles pārdošanas procesu. Vai šiem secinājumiem būs arī kādas sekas?

Paļaušanās tikai uz piesaistīto konsultantu viedokli, kā arī vilcināšanās līdz pēdējam brīdim ar bankas pārdošanas darījuma noslēgšanu bijuši iemesli, kāpēc valstij piederošos 75% Citadeles akciju nav izdevies pārdot izdevīgāk, uzskata Valsts kontrole.

Turklāt dažādiem Citadeles pārdošanas darījumā iesaistītiem konsultantiem, valsts ir kopumā samaksājusi 5,5 miljonus eiro. Tas gan nemainīja to, ka banku izdevās pārdot par krietni zemāku summu nekā tās faktiskā cena, secinājusi Valsts kontrole.

Privatizācijas aģentūrā uzsver, ka konsultantiem nav maksāts tikai par bankas pārdošanu, bet arī par padomiem Parex bankas pārņemšanā, juridisko palīdzību tiesvedībās un citiem pakalpojumiem. Tāpēc pieci ar pusi konsultantiem samaksātie miljoni eiro esot adekvāta summa. Savukārt bankas pārdošana ievilkusies nelabvēlīgās tirgus situācijas dēļ. Tas bijis iemesls, kāpēc banku neizdevās pārdot jau ap 2011. gadu kā sākotnēji plānots.

Video

Tomēr, kad valdība atkal sāka meklēt investorus, starptautiskā tirgus atkal pasliktinājusies Ukrainas konflikta dēļ, uzsver Privatizācijas aģentūrā. Valstij piedrošās akcijas pārdotas par 75 miljoniem eiro. Valsts kontrolē norāda, ka bankas reālā vērtība bijusi par 25 līdz pat 75 miljoniem eiro lielāka.

Līdzīgu viedokli pauž arī Laimdota Straujuma, kura bija valdības vadītāja bankas akciju pārdošanas laikā. Viņasprāt, Citadeles pārdošanā bija izvēlēts labākais iespēajamais risinājums. Tikmēr Valsts kontrolē uzsver, ka turpmāk šāda veida lielos darījumos ir jānosaka daudz skaidrāka ministriju atbildība, kā arī jānodrošina adekvāta procesa uzraudzība.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl