Cipule: Mediķiem stipri pieaudzis izsaukumu skaits, kas nav saistīts ar Covid-19

6 komentāri

Tuvojoties karstuma vilnim, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) paredz, ka būs arī daudz vairāk darba, jo šogad svētkos ir daudz vairāk brīvdienu. Labs laiks arī parasti iezīmējas ar vairāk izsaukumiem un negadījumiem, jo īpaši tiem, kas notiek uz ūdens, TV3 raidījumam “900 sekundes” pavēstīja NMPD direktore Liene Cipule.

Arī Covid-19 pandēmija ir atstājusi zināmas sekas uz nelaimes gadījumu skaitu. Cilvēki, tāpat kā pagājušā gada vasarā, vēlas izbaudīt aktīvo dzīvi. Tāpat ir novērojama arī veselības aprūpes pakalpojumu nepieejamība, kas rada situāciju, ka pacienti, kuriem bija jābūt kā plānotajiem pacientiem, nu ir nonākuši akūtā un neatliekamā stāvoklī, un NMPD ir spiesti doties izsaukumos un nogādāt šos pacientus slimnīcā neatliekami, stāsta Cipule.

Šo apsvērumu dēļ NMPD izsaukumu skaits šobrīd ir pat lielāks nekā Covid-19 pīķī.

Kaut arī ir samazinājušies ar Covid-19 saistītie izsaukumi, pārējo traumu skaits tomēr ir palielinājies. Ir pieaudzis arī bērnu traumu skaits, ceļu satiksmes negadījumu skaits, ir jau bijuši slīkšanas gadījumi.

Vaicāta par darbinieku sajūtām un noskaņojumu, Cipule skaidro, ka uz atvaļinājumu cerības ir mazas: ”Ir ļoti sarežģīti, jo pašreiz mēs piedzīvojam tādu kā ”izpūstā balona sindromu” attiecībā uz to, ka Covid-19 ir pārlaists un visiem gribas “atslābt”, bet tajā pašā laikā izsaukumu skaits turpina pieaugt, un tie kļūst ļoti izaicinoši, ja tās ir smagas traumas un negadījumi. Otrs, kas jāatzīmē, ir tas, ka daudzi nav ilgstoši gājuši atvaļinājumos. Vasara ir skaista, un daudziem ir tā sajūta, ka viņš “atlaiž” visas ziemas sajūtas un lielās slodzes. Mums ir darba nespējas lapu pieaugums. Cilvēki vienkārši grib atpūsties un ir izdeguši savā darbā.”

Cipule atgādina, ka mediķi joprojām strādā lielu virsstundu skaitu un kompensāciju mehānismi budžetos nav iestrādāti, kas nozīmē, ka nākas organizēt darbinieku iespējas strādāt virsstundas.

Cipule uzskata, ka atpūta no Covid-19 īsti nesanāks zemās iedzīvotāju vakcinācijas dēļ, bet prognozes par rudeni vēl nespēj izteikt. Viņa uzsver, ka slimnīcas būs gatavākas Covid-19 pacientu uzņemšanai, savukārt mediķu trūkums ir tas, kas varētu radīt būtiskas problēmas.

Pēdējo gadu lielākā NMPD problēma ir nepieejamība, jo Rīgā nav sakārtota tieši stāvvietu infrastruktūra. Pat jaunajos Rīgas projektos netiek domāts par neatliekamā transporta ērtu piekļūšanu pacientam, skaidro Cipule.

Cipule ievēlēta arī Ogres novada domē par deputāti, bet neplāno ieņemt nevienu papildu amatu domē, kuru nebūtu iespējams savienot ar dienesta vadību.
6 komentāri