Cīņa par LU rektora amatu: abiem kandidātiem nākas atspēkot pārmetumus attiecībā uz viņu pagātni

8 komentāri

Neparasti asa šoreiz izvērsusies cīņa par valsts lielākās augstskolas – Latvijas Universitātes (LU) – rektora amatu. Dažas dienas pirms piektdien paredzētās rezultātu paziņošanas abi kandidāti sastapās debatēs.

Papildus redzējuma izklāstam par universitātes attīstību kandidātiem nākas arī atspēkot dažādus pārmetumus attiecībā uz viņu pagātni. Sāncenši – Indriķis Muižnieks un Gundars Bērziņš – sanākušos gan iepazīstināja ar savu redzējumu, kā uzlabot dzīvi augstskolā, gan atbildēja uz jautājumiem un izvaicāja viens otru.

Muižnieks Latvijas lielāko augstskolu vadījis jau četrus gadus un uzskata, ka paveikto darbu saraksts ir garš, piemēram, izdevies palielināt studentu un mācībspēku skaitu, visiem augstskolas darbiniekiem nodrošināt veselības apdrošināšanu un sekmīgi virzīt Torņakalna akadēmiskā centra un zinātņu mājas attīstību. Tādēļ, viņu pārvēlot, lielākais ieguvums būtu uzsākto darbu pēctecība.

Viņa sāncensis cīņā par augsto un ienesīgo rektora amatu – Gundars Bērziņš – šobrīd ir LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns. Kopš aprīļa viņš ir arī farmācijas uzņēmuma “Olainfarm” padomes priekšsēdētājs. Ievēlēšanas gadījumā Bērziņš abus amatus plāno apvienot, norādot, ka no tā būtu pat papildu ieguvums, jo tad varētu veidot vēl ciešāku sadarbību starp akadēmisko vidi un nozari. Tāpat Bērziņš sola uzlabot darbinieku motivāciju sasniegt augstvērtīgākus rezultātus.

Tiesa, šīs rektora vēlēšanas pavada arī dažādi asumi. Uz Muižnieku ēnu met tas, ka viņa vārds atrodams čekas aģentu kartītē. Viņš par to esot uzzinājis pirms pieciem gadiem un pēc tam tiesā pierādījis, ka ar VDK nav sadarbojies. Lai kliedētu bažas par saistību ar čeku, vien dažas dienas pirms rektora vēlēšanām pēc Muižnieka aicinājuma šī pārbaudes lieta ir publiskota. Tajā tiesa lēmusi, ka nav pierādījumu ne apzinātai, ne slepenai Muižnieka sadarbībai ar VDK.

Savukārt Bērziņš ierauts akadēmiska rakstura skandālā. Dažas dienas pirms rektora vēlēšanām LU saņēmusi un publiskojusi kāda anonīma trauksmes cēlāja ziņojumu par Bērziņa 2012. gadā aizstāvētā promocijas darba atbilstību akadēmiskās ētikas un kvalitātes kritērijiem. Tajā minēts, ka Bērziņš vairākās vietās savā doktora darbā nav norādījis konkrētas lappuses grāmatai, uz kuru atsaucies. Bērziņš to sauc par nomelnošanas kampaņu, lai viņu diskreditētu kā rektora amata kandidātu. Turklāt viņš pieļauj iespēju vērsties tiesā saistībā ar augstskolas vadības izdarīto kaitējumu viņa reputācijai, publiskojot viņa vārdu, lai gan likums nosaka, ka jānodrošina arī tās personas konfidencialitāte, par kuru trauksme celta.

Latvijas Universitātes rektora vēlēšanas notiks piektdien. Rektoru uz četriem gadiem amatā ievēl Latvijas Universitātes Satversmes sapulce.