Komentāri

Kinoteātros sāk izrādīt ilgi gaidīto filmu Melānijas hronika. Režisora Viestura Kairiša darbs vēsta par vienu no traģiskākajām Latvijas vēstures lappusēm – staļinisma represijām un Baltijas tautu deportācijām, ko piedzīvoja arī filmas centrālā varone – rakstniece Melānija Vanaga.

Melānijas hronika ir reālas personības Melānijas Vanagas dzīvesstāsta atspulgs, kas sakņojas rakstnieces atmiņu romāna Veļupes krastā epizodēs. Kinolente ataino izsūtīto cilvēku ikdienu un skarbo realitāti Sibīrijā. Filmas veidotāji cer, ka skatītāji nenobīsies no šiem stāstiem un būs gatavi sevi izaicināt nopietnākām pārdomām.

Galveno lomu atveido šveiciešu aktrise Sabīne Timoteo. Dalība šajā projektā līdzīgi kā pārējai filmēšanas komandai viņai kļuvusi par emocionālu pārdzīvojumu, kas bieži lika kavēties pārdomās par dzīves jēgu un būtību vispār.

Filmas uzņemšana ilga divus gadus. Nereti ainas bija jāfilmē arī lielā aukstumā, kas sasaucās ar reālajiem laikapstākļiem Sibīrijā. Aktieriem tas vienlaikus bija gan fizisks pārbaudījums, gan atbalsta punkts, lai apzinātos, kādos apstākļos cilvēki izsūtījumā dzīvoja. Filma ir melnbalta. Zināmā mērā tas atvieglojis uzdevumu atspoguļot emocionālo pārdzīvojumu fonu, vienlaikus padarot attēlu raupju un askētisku. Viens no filmas būtiskākajiem aspektiem bija attēlot apstākļus kādos cilvēki nokļuva.

Masu skatu filmēšanas laikā piedzīvoti arī neizskaidrojami brīži, kad pieaugušie un bērni kāpjot lopu vagonos paši sākuši raudāt. Aktrise Guna Zariņa cer, ka tieši šie vizuālie kinolentes momenti palīdzēs vairāk izprast šīs skumjās vēstures lappuses, par ko jaunieši bieži vien nevēlas lasīt grāmatās.

Filmu demonstrēs visā Latvijā un vēlāk arī kopražojuma partnervalstīs Somijā un Čehijā. Jāpiebilst, ka pirmie filmas skatītāji šodien bija traģisko notikumu aculiecinieki un laikabiedri.

Lasi vēl