Cik stabila būs valdība? “Vienotības” kļūst arvien mazāk ne tikai pašā partijā, bet arī Saeimā

0 Komentāru

Pēc ”Vienotības” politiķes Laimdotas Straujumas lēmuma atkāpties no premjeres amata partijā ”Vienotībā” sākās lēna sabrukuma periods. Bija aizdomas, ka ”Vienotības” vadītāja Solvitas Āboltiņa orķestrējusi Straujumas demisiju, lai par premjeri kļūtu pati. Taču plāns izgāzās. Āboltiņa nespēja sev nodrošināt pilnīgu atbalstu pašas partijā, un arī iespējamie koalīcijas partneri paziņoja, ka sabiedrībā nepopulārās Āboltiņas vadītā valdībā neiesaistīsies. Rezultātā valdības vadības grožus no ”Vienotības” pārņēma Zaļo un zemnieku savienība. Tikmēr “Vienotības” reitingi turpināja slīdēt uz leju, biedri sāka no politiskā spēka izstāties, bet Āboltiņa pēc neilga pārdomu posma labprātīgi atteicās no ”Vienotības” priekšsēdētājas amata.

Solvita Āboltiņa
“Vienotības” priekšsēdētāja

Es neuzskatu un neesmu uzskatījusi par iespējamu kandidēt par valdes priekšsēdētāju nākamajās, gaidāmajās kongresa vēlēšanās.

Taču ietekmi ”Vienotībā” Āboltiņa saglabāja. Partijas biedri gan publiski, gan aizkulisēs to dēvēja par divvaldību – formāli ”Vienotību” vada tās priekšsēdētājs, bet neformāli – joprojām Āboltiņa. Kad pēdējā kongresā ”Vienotība” atkal lēma par jaunu vadītāju, viens no kandidātiem Edvards Smiltēns pat izvirzīja ultimātu – Āboltiņai no partijas lietām esot jāpakāpjas malā.

Edvards Smiltēns
Saeimas deputāts

Tā ir bijusi Vienotības lielākā kļūda, ka ir bijis partijas vadītājs, bet partiju faktiski ir vadījis kāds cits. Vai nu es, vai Solvita Āboltiņa.

Smiltēns atbalstu neguva. ”Vienotības” vairākums par partijas vadītāju ievēlēja samierniecisko ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu, kurš kongresā paziņoja, ka Āboltiņas jautājums ir atrisināts – viņa drīzumā pievērsīšoties diplomātes karjerai, bet ”Vienotībai” esot jādomā par nākotni.

Tomēr pēc dažiem mēnešiem arī Ašeradens sapratis, ka ”Vienotībā” pastāv divvaldība. Pirmdien Ašeradens nodrošināja ”Vienotības” valdes atbalstu lēmumam izslēgt Āboltiņu no partijas.

Arvils Ašeradens
“Vienotības” priekšsēdētājs

Katrā ziņā partiju nevar vadīt divi cilvēki, un šajā gadījumā tas lēmums ir pieņemts un es ceru, ka stabilizācija iestāsies un partija varēs normāli startēt vēlēšanās.

Tomēr izslēgt Āboltiņu izdevās ar tikai nelielu vairākumu. Par to balsoja pats Ašeradnes, ekspremjere Laimdota Straujuma, nocadu politiķi Raimonds Čudars un Jānis Rozenbergs, Rīgas domnieks Vilnis Ķirsis, kā arī Uģis Rotbergs, Edgars Ikstens un Edmunds Jurēvics, kuri nozīmīgus politiskus amatus neieņem. Tikmēr politikā ietekmīgākie ”Vienotības” valdes locekļi – ministri Kārlis Šadurskis, Rihards Kozlovskis un Jānis Reirs un Saeimas deputāti Hosams Abu Meri un Ainars Latkovskis, vai nu nebalsoja vispār, vai nu atturējās.

Solvita Āboltiņa
Solvita Āboltiņa, “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja

Šis lēmums ir diezgan cinisks. Bija izdevīgāk uztaisīt skandālu, un tagad mēs vairākas nedēļas cīnīsimies ap skandālu, kas saucas ”Āboltiņa”.

Ašeradens skaidro, ka lēmums saistīts ar ”Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājas Āboltiņas jaukšanos ekonomikas ministra amata kandidāta izraudzīšanās procesā. Ašeradens uz amatu vēlējies virzīt Rīgas domnieku Vilni Ķirsi, bet Āboltiņas favorītes bijušas Zanda Kalniņa-Lukaševica un Karina Ploka. Pēc tam vēl uzradušies vēl citi kandidāti. ”Vienotība” beigās nolēma kandidātu nevirzīt vispār.

Arvils Ašeradens
“Vienotības” priekšsēdētājs

Tas process, kā tas attīstījās, bija pilnīgi skaidrs, ka tas diskreditēs jebkuru kandidātu.

Ainars Latkovskis
Saeimas deputāts, “Vienotības” valdes loceklis

Pirmais kandidāts, kuru piedāvāja Ašeradena kungs un kurš arī tika stādīts priekšā premjeram, arī tika noraidīts no premjera puses. Visticamāk, šis kandidāts būtu ieguvis atbalstu gan valdē, gan frakcijā. Kandidāts tika noraidīts. Un tas radīja veselu gūzmu – palika vakuums, un dažādas cilvēku grupas sāka piedāvāt daudz un dažādus kandidātus. Un sākās šis problēmu jūklis – kurš tad ir īstais, kurš iet pie premjera.

Āboltiņa savu izslēgšanu saista ar ”Vienotības” ģenerālsekretāra Arta Kampara ietekmi. Diviem bijušajiem politikas līdzgaitniekiem sliktas attiecības ir jau gandrīz divus gadus – abi sastrīdējušies laikā, kad Āboltiņa neveiksmīgi centās kļūt par premjeri.

Solvita Āboltiņa
“Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja

Es gribu teikt, ka ir diezgan liela nodevība – ja kādam ir zvērēta uzticība, kas nav bijusi prasīta, un pēc tam tiek rupji nodota, tad cita vārda tam kā ”nodevība” nav.

Kampars tikmēr pārstāv viedokli, ka partijas tālāka attīstība ar Ābolitņas ēnā nav bijusi iespējama.

Artis Kampars
“Vienotības” ģenerālsekretārs

Tieši Solvitas Āboltiņas personība. Viņas personība diemžēl, bet biedru acīs saistās ar augstprātīgu attieksmi pret politiku, ko pārmet arī Vienotībai. Tas traucē mums kā organizācijai atjaunoties un parādīt, ka mēs esam ļoti daudzi – mūsu nav tikai viens vai divi cilvēki. Ja jūs pajautātu vēlētājam, ko viņš domā par partiju Vienotība, ar ko viņš asociē – to asociē tieši ar šo vadības stilu, ar šo izturēšanos pret cilvēkiem. Nevis ar ieklausīšanos, iedziļināšanos, bet gan tādu kā norādīšanu no augšas. Solvitas Āboltiņas persona diemžēl ir ļoti dziļi iesēdusies vēlētāju apziņā.

Āboltiņas izslēgšana no partijas viņas ietekmi ”Vienotībā” ir iedragājusi, bet nav likvidējusi. Āboltiņa turpina vadīt ”Vienotības” frakciju Saeimā. Tajā no 22 deputātiem tikai 10 ir ”Vienotības” biedri. Tikmēr Inesis Boķis, Viktors Valainis, Aldis Adamovičs un Juris Šulcs pārstāv ”Vienotības” sadarbības partijas reģionos, Veiko Spolītis, Dzintars Zaķis, Ints Dālderis, Lolita Čigāne, Aleksejs Loskutovs, Andrejs Judins un Anrijs Matīss no partijas izstājušies paši, bet Saeimas frakcijā palikuši, savukārt Ābolitņa no tās izslēgta.
Ainars Latkovskis
Saeimas deputāts, “Vienotības” valdes loceklis

Tas ir viens no iemesliem, kāpēc es neesmu piekritis vadīt frakciju. 22 cilvēki ar ambīcijām, ar mazvērtības kompleksiem, ar visu paketi, kas nāk politiķiem līdzi – es atvainojos, es nevaru paskaidrot citu cilvēku rīcību bieži vien. Un nav tā izskaidrojama bieži vien.

Daži neatkarīgie ”Vienotības” frakcijas deputāti Āboltiņas izslēgšanu apsveic.

Lolita Čigāne
Saeimas deputāte, “Vienotības” frakcija

Solvita Āboltiņa deputāta mandātu šajā Saeimā ieguva negodīgā veidā. Tieši tādā pašā negodīgā veidā tika piespiesta atkāpties Laimdota Straujuma, kura bija Ministru prezidente, un tam sekoja virkne ļoti nepatīkamu notikumu, kas grāva sabiedrības uzticību “Vienotībai”. Beidzot “Vienotības” valde ir nosaukusi šo problēmu vārdā. Un tā problēma nav kaut kādi atsevišķi šķeltnieki vai kaut kādi cilvēki, kas publiski negatīvi izteicās par partiju. Tā ir bijusī partijas priekšsēdētāja.

Citi neatkarīgie ”Vienotības” frakcijas deputāti atkal norāda – ”Vienotības” valde var lemt, ko grib, bet partijas Saeimas frakcijai šie lēmumi nav saistoši. Līdz ar to izveidojusies paradoksāla situācija – “Vienotības” valde Āboltiņai izteikusi neuzticību, bet ”Vienotības” frakcija parlamentā vismaz pagaidām turpina darboties Āboltiņas vadībā.

Dzintars Zaķis
Saeimas deputāts, “Vienotības” frakcija

Domāju, ka frakcijā tik viegli šādi lēmumi cauri neies. Kas man nešķiet īsti saprotams – kā var tā, ka pasaka A un pēc tam īsti vairs nevar pateikt B. Tas ir gan ar ministra vēlmi nākt uz frakciju un pēc tam nespēju noorganizēt cienījamu kandidātu ministra krēslā. Un šeit arī tas pats – it kā nolemj atbrīvoties no Āboltiņas, bet kā to līdz galam izdarīt, īsti pašam nav skaidrs. Tas ne par ko labu neliecina.

Notiekošais partijā un Āboltiņas izslēgšana liek nervozēt tās koalīcijas partneriem par to, cik prognozējams partneris valdībā turpmāk būs ”Vienotība”.

Māris Kučinskis
Ministru prezidents, ZZS

Es ceru, ka tam nebūs konsekvences tik tālu, lai mēs nepieņemtu budžetu. Kāda būs nākotne, tas, protams, šobrīd ir “Vienotības” priekšsēdētāja ziņā. Es ļoti ceru, ka Saeimas darbs un likumu apstiprināšana jaunajā gadā nebūs ļoti sarežģīta.

Raivis Dzintars
VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs

Protams, nevienam nav noslēpums, ka “Vienotības” iekšienē ir šīs dažādās grupas un iekšējās pretrunas, taču ir arī ļoti liels eksāmens, kas mums visiem ir kopīgs, un tā ir valsts budžeta pieņemšana, tā ir valdības stabilitāte. No šāda viedokļa lēmums ir, es teiktu, riskants.

Tomēr gan ”Vienotības” priekšsēdētājs Ašeradens, gan Saeimas frakcijas vadītāja Āboltiņa uzsver, ka iekšējās cīņas partijā valdības stabilitāti un valsts budžeta pieņemšanu neapdraudēs. Arī politikas vērotāji norāda, ka gadu pirms vēlēšanām, visticamāk, valdību šūpošana nenotiks, jo pašreizējam koalīcijas modelim daudz alternatīvu nav. Vienlaikus notiekošais liekot domāt, ka ”Vienotība” ar Āboltiņas izslēgšanu iekšējās domstarpības ne tuvu nav atrisinājusi.

Iveta Kažoka
politoloģe, “Providus” pētniece

Valdības stabilitāte, manā ieskatā, nav apdraudētas, bet Vienotībai savas iekšējās problēmas vajadzēs risināt daudz ilgāk nekā ar Solvitas Āboltiņas izslēgšanas brīdi. Tur ir pietiekami daudz cilvēku, kas skatās uz dažādām citām partijām, no kurām viņi varētu startēt nākamajās vēlēšanās. Pat ja mēs pieļaujam, ka viena partija totāli izšķīst, tad es pieļauju, ka arī izšķīdušā veidā Vienotības deputāti atbalstīs to valdību, kas ir izveidota šobrīd, vienkārši tāpēc, ka tai ir grūti atrast alternatīvas tādā izšķīdušā veidolā.

Māris Zanders
publicists

Virkne cilvēku, tai skaitā iespējamais frakcijas vadītājs, konsultēsies ar Solvitu Āboltiņu, neatkarīgi vai viņa ir partijā vai nav. Līdz ar to, ja stāsts ir par viņas ietekmes mazināšanu, es domāju, ka partija tādā veidā viņu izslēdzot, neko nav atrisinājusi.

Āboltiņa paziņojusi, ka politiku pametīs līdz šī Saeimas sasaukuma beigām, lai strādātu Ārlietu ministrijā, ko vada ”Vienotības” ministrs Edgars Rinkēvičs. Gan ministrs, gan Āboltiņa šonedēļ apgalvoja, ka pēdējie notikumi politiķei sagatavoto vietu ministrijā nav apdraudējuši. Tomēr Āboltiņa atsakās atklāt, kad tieši pametīs politiku un Saeimu.

Solvita Āboltiņa
“Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja

Es savus plānus neesmu mainījusi. Mani plāni kā pieņemti gada sākumā, tādi arī ir līdz nākamajam gadam. Jūs vienkārši vēlaties skriet vilcienam pa priekšu.

Arvis Ašeradens
“Vienotības” priekšsēdētājs

Tas ir tiešām viņas lēmums, ko viņa darīs tālāk, mani tas tiešām maz interesē.

”Vienotības” vadītājs Ašeradens nolēmis drīzumā rīkot konsultācijas ar partijas Saeimas frakcijā pārstāvēto politisko spēku vadītājiem un neatkarīgajiem deputātiem par to, kā uz kādiem noteikumiem raibā “Vienotības” frakcija sastrādāsies turpmāk.

0 Komentāru