Komentāri

Desmitgadi sena strīda dēļ Latvijas cietumos mobilie telefoni joprojām darbojas bez problēmām. Tas cietumniekiem paver iespējas piekopt nelegālo arodu, arī atrodoties aiz restēm, tomēr Ieslodzījuma vietu pārvalde atzīst, ka, kamēr nenoslēgsies tiesu darbi, situācija diez vai uzlabosies.

Pirms gandrīz desmit gadiem Ieslodzījuma vietu pārvalde noslēdza līgumu ar kādu Beļģijas uzņēmumu par mobilo sakaru slāpēšanas iekārtu piegādi Latvijas cietumiem. Tomēr uzreiz pēc to uzstādīšanas atklājās, ka beļģu piegādātās sistēmas savu uzdevumu nepilda un telefoni turpina zvanīt.

Kopš tā laika iestāde un uzņēmums turpina tiesāties par to, kurš vainīgs. Ieslodzījuma vietu pārvalde grib atgūt gandrīz 900 000 eiro, ko tā par nederīgajām iekārtām bija samaksājusi avansā. Tikmēr mobilie telefoni cietumos turpina darboties bez problēmām.

Protams, zvani no cietuma parasti nav tik nevainīgi. Krimināltiesību eksperte Ilona Kronberga skaidro, ka sakaru bloķēšana ir nepieciešama, jo no cietuma pa telefonu var tikt plānoti, vadīti un pat pastrādāti noziegumi pret cilvēkiem, kuri atrodas otrpus restēm.

Tomēr Ieslodzījuma vietu pārvaldē jaunu sakaru bloķētāju pirkšanu šobrīd nemaz neapsver. Sakaru tehnoloģijas attīstoties pārāk strauji, lai šādi pirkumi sevi attaisnotu. Piemēram, būvējot jauno cietumu Liepājā, tikšot meklēti arhitektoniski, nevis tehniski risinājumi mobilo sakaru slāpēšanai.

Savukārt vecajiem cietumiem, kurus tik vienkārši nepārbūvēsi, varētu iegādāties nevis telefonu bloķēšanas, bet gan meklēšanas iekārtas.

Kad tas varētu notikt, viņa gan nemāk pateikt. Iestādes budžets to neatļauj, un papildu naudas prasīšana no valsts diez vai dotu rezultātu. Atliek cerēt uz gandrīz miljonu, ko varētu atgūt no beļģu uzņēmuma. Kaut arī tas pavasarī zaudēja pirmajā tiesas instancē, uzņēmums spriedumu šobrīd cenšas pārsūdzēt.

Lasi vēl