2 komentāri
Cietīs iedzīvotāji un nāksies slēgt aptiekas – farmaceiti satraukti par PVN celšanu zālēm
Foto: LETA

Aptieku īpašnieki un farmaceiti ir satraukti par ieceri paaugstināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi no 12% līdz 21%. Biedrības “Aptieku īpašnieku asociācija” (AĪA), “Latvijas Farmaceitu biedrība” (LFB) un “Aptieku biedrība” (AB) Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, Finanšu ministrijai un Veselības ministrijai ir nosūtījuši vēstuli, kurā pauž bažas par šiem plāniem.

Latvijas Darba devēju konfederācija Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē 13. aprīlī esot izteikusi priekšlikumu Finanšu ministrijai izvērtēt samazinātās PVN likmes atcelšanu. Savukārt farmaceitu un aptieku biedrību pārstāvji norāda, ka Latvijā patlaban jau esot augstākā PVN likme medikamentiem Baltijas valstu vidū – Igaunijā zālēm PVN ir 9%, bet Lietuvā – 5%. Biedrības aicina premjeru, FM un VM rūpīgi analizēt citu Eiropas Savienības valstu pieredzi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Aptieku pārstāvji uzskata, ka šis priekšlikums ir nepārdomāts un nekompensēs valdības iecerētās nodokļu reformas rezultātā paredzamo budžeta deficītu, kā arī nedos veselības nozarei nepieciešamo papildu finansējumu. Viņi ir neizpratnē par veiktajiem aprēķiniem, kas paredz papildus iegūt 83 miljonus eiro, un pieprasa paskaidrot, kas ir šo aprēķinu pamatā. Veiktie aprēķini liecina, ka labākajā gadījumā valsts budžets var papildus iegūt ne vairāk kā 16,32 miljonus eiro.

Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras datiem kopējais zāļu apgrozījums Latvijā pērn bija 375 miljoni eiro, no kuriem 320 miljonus eiro veidoja realizācijas apjoms parastās aptiekās, bet 49 miljonus – slimnīcu aptiekās. PVN paaugstināšana nozīmē, ka var papildus iegūt 33,74 miljonus eiro. Kompensējamo medikamentu apjoms pērn veidoja 144,5 miljonus eiro. Tas nozīmē, ka, palienot PVN likmi, tas prasīs papildu izdevumus 13 miljonus eiro kompensējamiem medikamentiem un 4,41 miljonus eiro slimnīcu aptiekām.

Tiek paustas bažas, ka iecerētā priekšlikuma rezultātā lielākie cietēji būs Latvijas iedzīvotāji un daudzas aptiekas, it īpaši Latvijas reģionos, būs spiestas pārtraukt savu darbību.

Biedrības pauž atbalstu valdības iecerētajai nodokļu reformai. Taču tai ir jābūt pārdomātai, un tā nedrīkst novest pie jaunām problēmām. Līdzšinējais regulējums farmācijas nozarei ir sevi pierādījis kā efektīvs, nodrošinot gan stabilitāti, gan nozares ilgtspējīgu attīstību kopumā, uzsvēra biedrību vadītāji, piebilstot, ka Latvijas valdībai būtu jāspēj rast pārdomātus lēmumus paredzamā fiskālā deficīta segšanai un kopā ar nozari meklēt alternatīvus, saprātīgus risinājumus.

Veselības ministre Anda Čakša norāda, ka Veselības ministrija šādu risinājumu neatbalsta un šajā jautājumā jāmeklē citi risinājumi. Ministre uzskata, ka, palielinot PVN, cenas zālēm viennozīmīgi kāps.

Plašāk TV3 Ziņās plkst. 19.00!

TOP komentāri

  • Zane
    0 0 0

    Zane

    Ir tāda diagnoze Dziļo vēnu tromboze ! Šim pasākumam nav alternatīvu ārtēšanas veidu kā tabletes - attiecīgais medikaments izmaksā - 65 euro -28 dienām ar 12% PVN . Sanāks ,ka tagad zālītes ar 21 % PVN maksās 70,28 euro. Ja - pensionāram pensija ir 250 eur . Jāsamaksā komunālie maksājumi, nekustamā īpašuma nodoklis , jāiet pie ārsta - un gribās arī 30 dienas mēnesī paēst . Vai neizklausās pēc neiespējamās misijas ? Finanšu ministrijai saprotu ,ka jaskaita nauda . Bet veselības ministrijai un Labklājības ministriai - gan vajadzētu padomāt ko dara . Un Gaišās galvas tik domā un domā - šķiet kādus nodokļus pamainīt uz kādām likmēm - jūs nosapņojat un maināt ? Nepavelti - visiem uz lūpām lozungs - parastais strādnieks jau neko nejutīs - algu pieliks - neapliekamo samazinās , par apgādājamo palielinās - nodokli no 300 sāks piemērot .... Bet akcīzi degvielai palielinam , zālēm palielinam , nekustamajam īpašumam vēl domājam , komunālie pieaug , pilnvaras pašvaldībām , par lietus ūdeņiem rīgā novadīšanai jāmaksā u.tt. protams ,kad nejutīs - cik saņēma tagad tika arī atdod un pēc nodokļu reformas būs tāpat. Bet ja varētu nopirkt zālēs 2 paciņas būtu gan jūtami uzlabojumi nodokļu politikā :DMan kauns ,kad atgriezos Latvijā .... Es ļoti ceru Jūs vienreiz aizrīsieties ar tiem milijoniem :D Un ceru būs tāds skaitlis kuru jūs nevaresiet izrunāt . :)
  • Es

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Viegli pagatavojams rudenīgs saldums! Baltās šokolādes un ķirbju trifeles

Viegli pagatavojams rudenīgs saldums! Baltās šokolādes un ķirbju trifeles

Kas gan var būt vēl spilgtāks rudens vēstnesis par ķirbi? Jā, rudens tik tiešām ir klāt, un ar ķirbju piedāvājumu problēmu nav. Anna Panna no ”Gatavo 3” komandas aicina izmantot šo šobrīd tik bieži sastopamo ogu baltās šokolādes un ķirbju trifeļu pagatavošanai, kas būs gards pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem.

Lasi vēl