Ciemos pie Rīgas lauvēniem: mazuļi aug braši un jau septembrī tiks pie vārdiem

0 Komentāru

Rīgas zoodārzā dzimušie lauvēni nu jau ir nosvinējuši divu mēnešu jubileju, mielojoties ne tikai ar mammas Cvangas pienu, bet arī ar lauvenei paredzēto gaļu. Vai lauvēni arī paaugoties paliks Rīgas zoodārzā?

Brīdī, kad “900 sekundes” ieradās zoodārzā, mamma Cvanga un tētis Kali bija sastrīdējušies un savā starpā nekomunicēja. Strīda iemeslu neviens nezina, taču Cvangas rūcienu pēc nostāstiem dzirdēja viss zoodārzs.

“Šādas aktivitātes savā divu gadu pieredzē pirmo reizi redzu, ka viņa uz puiku tā reaģēja,” saka lauvu kopēja Laura Bračka.

Par puiku lauvu kopēja sauc tieši tēti: “Viņa visu laiku rūca viņam virsū. Ar ķepām dzina projām, rezultātā puika bija iedzīts stūrī un visu laiku tā sēdēja.”

Arī šodien Kali uzturējās tajā pašā vietā… Taču iekšējās domstarpības netraucēja abiem pildīt vecāku pienākumus. Cvanga ir ļoti laba mamma. Kaut gan tuvākās attiecības viņai izveidojās tieši ar meitiņu. Un vispār lauvu mājā valda īsts matriarhāts.

“Cvanga ir vairāk vadošā. Galvenā… Viņa ir aktīvāka nekā tēvs Kali. Un bērniem ir tas pats: meitenīte ir daudz aktīvāka un žiperīgāka, drošāka, nāk kontaktēties, bet puika ir tāds kā tētis, distancējas, bailīgāks, nepatīk dažādi trokšņi. Mammas meita un tēta dēls,” stāsta zoodārza darbiniece.

Laura kopā ar lauvēniem ir kopš viņu dzimšanas, redz, kā mazie attīstās, mainās un aug: “To visu es, protams, redzu. To ļoti skaisti skatīties. Kur tu dzīvē redzēsi, ko mēs redzam.”

“Spēlējoties brālis ļauj māsai uzvarēt,” Laura stāsta. Uzreiz var redzēt, ka jaunkundze ir daudz aktīvāka un dominē. Puika ir tumšāks un lielāks nekā māsa, un viņam uz sāniem var pamanīt nobrāzuma rētas.

“Kas radušās no mammas pārcentības. Pirmie mazuļi – mamma mācās apieties ar viņiem un pārāk sirsnīgi viņu samīļoja. Mēģināja kaut kur aiznest, un mazliet zobi tika iekšā. Šobrīd rētas ir krietni apdzijušas, viss ir kārtībā,” skaidro Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza pārstāvis, biologs Māris Lielkalns.

Lauvēniem vēl mazliet jāpaaugas, tad viņiem piešķirs vārdus. Visticamāk, tas notiks rudens sākumā. Pēc kāda laika viņiem būs jādodas uz citu zoodārzu, taču konkrētu plānu pagaidām nav. Tikmēr, braucot prom, pamanījām, ka lauvene uz savu vīru vairs nedusmojas, un drīz vien Cvanga ar Kali atkal kļūs par paraugģimenīti.

0 Komentāru