Četru gadu laikā ID kartes Latvijas iedzīvotājiem kļūs par obligātu dokumentu

29 komentāri
Četru gadu laikā ID kartes Latvijas iedzīvotājiem kļūs par obligātu dokumentu
Foto: Edijs Pālēns/LETA

Jau tagad daudzi elektroniskās identifikācijas kartes izvēlas pases vietā, un, lai vēl vairāk veicinātu ID karšu izmantošanu, no nākamā gada paredzēts atcelt maksu par e-parakstu lietošanu.

Lielākais izaicinājums pilnīgai pārējai uz moderno dokumentu gan ir Saeimas vēlēšanas, kur pēc vecās prakses vēlētājiem pasēs joprojām tiek spiesti zīmogi.

Elektroniskās identifikācijas kartes kā obligāts personu apliecinošs dokuments kļūs 2023. gadā. Taču jau no nākamā gada visiem iedzīvotājiem, kuriem beigsies pases derīguma termiņš, jārēķinās, ka Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes (PMLP) nodaļās būs obligāti jāizņem identifikācijas karte. Vai atjaunot arī pasi, katrs varēs izvēlēties pats.

Lai neradītu papildus finansiālo slogu, eID kartes termiņš tikšot pagarināts līdz desmit gadiem. Savukārt, lai identifikācijas kartes padarītu pievilcīgākas, tās tikšot papildināts ar jaunām funkcijām. No nākamā gada e-parakstīšanās kļūs par bezmaksas pakalpojumu.

Iekšlietu ministrija šobrīd izstrādā ID karšu jaunu dizainu, kur redzamākā pārmaiņa būs krāsainā fotogrāfija. Šobrīd gan vēl nav skaidrs, vai pieaugs maksa par kartes izņemšanu, taču tā būšot ievērojami mazāka nekā pasēm. Jau šobrīd identifikācijas kartes tiek pasūtītas vairāk nekā pases, bet 120 000 Latvijas iedzīvotāju no tām ir atteikušies pilnībā.

Pases joprojām būs vajadzīgas gadījumos, ja tiek izlemts ceļot uz kādu eksotiskāku valsti vai, piemēram, Krieviju, ar kuru Eiropas Savienībai joprojām nav bezvīzu režīma.

Parēja uz elektroniskās identifikācijas kartēm būtiski mainīs Saeimas vēlēšanu kārtību. Šobrīd tajās var nobalsot tikai ar pasēm, kuras tiek iespiests zīmogs. Taču uz ID kartes to saprotamu iemeslu dēl izdarīt nevar. Indijā un citās valstīs šo problēmu risina, ar īpašu tinti iezīmējot nagu. Lai arī tas ir lētākais risinājums, CVK to noraidījusi kā pārāk vecmodīgu.

Tāpēc, visticamāk, arī Saeimas vēlēšanās tiks izmantots vēlētāju reģistrs un iepriekš sagatavoti saraksti. Bet, lai saglabātu iespēju nobalsot ikvienā iecirknī, jaunā kārtība tiks papildināta ar vēlētāju pārbaudi tiešsaistē.

Jaunā kārtība pirmoreiz tikšot izmēģināta nākamgad Eiroparlamenta vēlēšanās.
29 komentāri