Ceriņu ziedēšana maija vidū nav pieredzēta vismaz 40 gadu

Pievienot komentāru
Ceriņu ziedēšana maija vidū nav pieredzēta vismaz 40 gadu
Foto: f64

Vasarīgie laikapstākļi ieviesuši savas korekcijas dažādu augu attīstībā. Arī ceriņi pēdējo 40 gadu laikā neesot ziedējuši maija vidū – tas ir divas nedēļas agrāk kā parasti.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Dobeles Dārzkopības institūtā var redzēt ap 150 ceriņu šķirņu.

Dārzā šobrīd aug 240 ceriņu šķirnes, kas tagad arī krāšņi zied. Lielākā daļa no tām ir mūsu selekcionāru veikums, bet var redzēt arī selekcionētos ceriņus no Francijas, Baltkrievijas, Krievijas.

“Protams, pamats ir mūsu selekcionāru veikums, bet papildinājumam tas, kas ir radīts pasaulē, jo daudz par to raksta, bet var arī redzēt, kā tas izskatās. Pie mums selekcionētās šķirnes ir pieprasītas ceriņu mīļu vidū daudzviet – Lietuvā, Igaunijā, ASV, Zviedrijā, Krievijā – tos cilvēki labprāt vēlas redzēt savos dārzos,” norāda LLU Dobeles Dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa.

Gaumes ir dažādas: vieni grib gaišos ceriņus, citi tumšās nokrāsās. Visbiežāk tos iegādājas ziedēšanas laikā. “Var arī saprast, iziet dārzu, paskatās tieši, ko es gribu, jo, kad pērk pavasarī, tad prasa, piemēram, sarkanu, bet nevar precizēt, kādu tieši, es saprotu vienu, bet viņi – otru. Ar sarakstiņiem nāk. Liela daļa mums izpirkta,” atklāj LLU Dobeles Dārzkopības institūta direktora vietniece Baiba Skrebele.

Šogad ceriņi zied vismaz par 10 dienām agrāk nekā parasti. Tas esot ļoti netipiski.

Ceriņi ir olīvu dzimtai piederošs lapu koks, kas parasti sastopams krūma veidā. Neraugoties uz to, ka augs plaši pazīstams Eiropā, tā īstā dzimtene ir Balkānu valstis un Ķīna. Daiļais krūms Eiropā ieceļoja no Persijas Impērijas 16. gadsimtā un tika ļoti iemīļots.

Tikmēr Dobeles Dārzkopības institūtā ziedēšana turpināsies vismaz līdz nedēļas nogalei, taču Jāņus tā kā pērn ceriņu košie ziedi noteikti nesagaidīs.