Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate” cer vienošanos par Latvijas-Baltkrievijas robežas izbūvi atrisināt, izvairoties no tiesvedības

6 komentāri

Ceļu būvniecības sabiedrība “Igate” vēlas atgriezties valsts austrumu robežas sakārtošanas darbos. Vairāk nekā 20 miljonus eiro vērtais līgums, kas paredzēja, tostarp arī žoga izbūvi, tika apturēts pirms diviem gadiem. Toreiz uzņēmums, kā arī vairākas augstas amatpersonas tika turētas aizdomās par nelikumībām. Tagad, kad žoga izbūve kļuvusi akūti svarīga, “Igate” uzstāj, ka darbi jāturpina viņiem, vēsta TV3 Ziņas.

Žoga un dzeloņstiepļu paraugi, kas uzslieti tieši pie “Igates” biroja ir identiski tiem, kādiem bija jābūt uz Latvijas-Baltkrievijas robežas. Taču 2019. gadā uzņēmumā, amatpersonu dzīvesvietās Iekšējās drošības birojs veica kratīšanas.

Aizdomas krita arī pār augstām robežsardzes amatpersonām, taču šogad kriminālprocess pret pašreizējo robežsardzes priekšnieka vietnieku Juri Martukānu izbeigts. To pašu apgalvo arī bijušā robežsardzes priekšnieka Normunda Garbara aizstāvis.

”Mēs neesam ieinteresēti tiesāties ar savu valsti, bet to mēs izskatīsim, bet aicinām uz dialogu ministriju un pasūtītāju, un atbildīgās iestādes,” norāda SIA “Igate” valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns.

Lasi vēl:

Kad notikumi risinājās, “Igate” darbu uz Baltkrievijas robežas bija tikko sākusi. Vienošanās joprojām ir spēkā, darbi skaitās apturēti.

Redzot, ka robežas izbūve tagad ir viena no valsts prioritātēm, “Igate” atkal vēlas ”būt spēlē”. Taču viņus neesot uzklausījusi ne iepriekšējā Iekšlietu ministrijas vadība, ne šā brīža.

Īpaši daudz kritikas veltīts tieši iepriekšējā ministra Sanda Ģirģena virzienā. Savulaik, komentējot valsts kontroles atzinumu, viņš lietoja apzīmējumu – ”galvas ripos”. Runa bija par informāciju, ka Krievijas pierobežā nocirsti un izvesti koki.

Šodien, komentējot izteiktos pārmetumus, Ģirģens atsaucas uz neiejaukšanās politiku: ”Iekšlietu ministram nav nekādas iespējas ietekmēt procesu. Valsts kontrole konstatēja, ka notiek nelikumības. Es uzskatu, ka koku izgriešana, aizvešana ir noziegums. Par pārējo nezinu. Bet, ja amatpersonu rīcībā ir noziedzīgs nodarījums, tur ir jābūt bargam sodam. Ja nav, tad jāizbeidz.”

Ārkārtējās situācijas ieviešana robežas nostiprināšanu tagad ļauj veikt apejot vairākas birokrātiskas normas. Turklāt, kā norāda ministrijā, jaunais iepirkums ir par citiem darbiem, nekā iepriekšējā vienošanās.

”Esošā vienošanās ir spēkā, taču tā neuzliek par pienākumu pasūtītājam, ka tagad jāveic darbs noteiktajā apjomā, jo jāsakrīt apstākļiem – darba apjoms un finansējuma pieejamība – bet to nav iespējams izdarīt arī ņemot vērā to, kas sekoja konkrētajiem darbiem, tas uzliek pienākumu to ņemt vērā. Tas arī tika ņemts vērā Ministru kabinetā,” skaidro Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dmitrijs Trofimovs.

Atgriežoties pagātnē, viens no uzmanību pievērsušajiem faktiem bija tiltu izbūve uz Baltkrievijas robežas. Darbus veica apakšuzņēmējs, kam samaksāta tikai ceturtā daļa no 2,7 miljoniem eiro, kurus ”Igate” saņēma no robežsardzes. Šo epizodi Māris Peilāns šodien komentēja izvairīgi.

Saskaņā ar valdības iesniegto ziņojumu žogu pie Baltkrievijas robežas plānots būvēt vēl šogad. Kopējās izmaksas ir 30 miljoni eiro, kas ir par 7 miljoniem vairāk, nekā to iepriekš bija apņēmusies “Igate”.

6 komentāri