“Čekas maisu” pētnieki ieteiks publiskot visus VDK materiālus un turpināt to izpēti

Pievienot komentāru
“Čekas maisu” pētnieki ieteiks publiskot visus VDK materiālus un turpināt to izpēti
Foto: LETA

“Čekas maisu” pētniekiem ceturtdien bija jāiesniedz galaziņojums, kurā iekļauts ieteikums padarīt publiski pieejamu Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu un ziņotāju kartotēku.

VDK zinātniskās izpētes komisijā par gala ziņojumu gan nav viennozīmīgs viedoklis, un tas nebija parakstīts līdz pat šīs dienas vakaram. Pēdējos mēnešus komisijas zinātnieki pētīja arī Satversmes aizsardzības biroja (SAB) telpās esošos “čekas maisus”, taču saņemt no SAB pētniecības laikā gūtos pierakstus zinātniekiem atļāva tikai šodien.

Komisijas vadītājs Kārlis Kangeris vienlaikus LNT Ziņām apliecināja, ka ziņojums šodien tiks nosūtīs pētnieku darbu pārraugošajam Latvijas Universitātes rektoram, kurš to iesniegs Izglītības un zinātnes ministrijai.

Ieteikumos būs rekomendēts visus VDK dokumentus, ieskaitot ”čekas maisus” jeb VDK informatoru kartotēku, nodot Nacionālajam arhīvam. ”Čekas maisus” ieteikts padarīt brīvi pieejamus ikvienam, kā arī turpināt to zinātnisko izpēti.

Pašlaik VDK dokumenti glabājas dažādās vietās, bet slepenie ”čekas maisi” un daudzi citi būtiski materiāli – Satversmes aizsardzības birojā. Seši zinātnieki specdienesta telpās dokumentus pētīja tikai aptuveni četrus mēnešus.

”Tā jau bija vairāk vai mazāk iepazīšanās ar dokumentiem. Ja tagad grib kaut ko tālāk darīt, tad jāliek tās dokumentu grupas kopā, un tad no tām varēs kaut ko secināt,” uzsvēra Kangeris.

SAB pētniekiem bija ļauts iepazīties ar dokumentiem un veikt pierakstus. Tomēr šos pierakstus un citus dokumentus iznest no SAB telpām bija stingri aizliegts. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc atsevišķi komisijas locekļi padarīto darbu uzskata par nepilnīgu, un komisijā ir izraisījušās diskusijas par to, vai vispār ir vērts šodien iesniegt galaziņojumu.

Vispirms komisijas galaziņojumu skatīs Saeimā izveidotā darba grupa, kas gatavos likuma izmaiņas par ”čekas maisu” publiskošanas kārtību. Sēde sasaukta pirmdien. Darba grupas vadītājs Ritvars Jansons uzskata, ka ar komisijas galaziņojumu varētu būt problēmas, ja dati no SAB telpām iegūti tikai šodien. Jansons pievienojas viedoklim, ka VDK dokumenti jāpublisko, taču tiem vēl jāraksta komentāri.

Pagaidām vēl nav skaidrības, kas pieņems gala lēmumu par “čekas maisu” publiskošanas kārtību. Spēkā esošais likums nosaka, ka pēc komisijas darba beigām tas ir jādara valdībai līdz 31. oktobrim. Vienlaikus Saeimā izveidotā darba grupa strādā pie likuma izmaiņām, lai noteiktu, ka galavārds par ”čekas maisu” atvēršanu tomēr piederēs parlamentam.