“Čekas maisu” lieta: pirmos VDK arhīva dokumentus plāno publicēt šogad

1 komentārs
“Čekas maisu” lieta: pirmos VDK arhīva dokumentus plāno publicēt šogad
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumenti tiks publicēti internetā. Tā nolēmusi Saeima, otrajā lasījumā atbalstot likuma izmaiņas. Lai gan neviens deputāts nebalsoja pret “čekas maisu” atvēršanu, vienprātības parlamentā joprojām nav – no Saeimas tribīnes izskanēja gan aicinājums nesarežģīt dokumentu publicēšanu, gan ierosinājums tos sadedzināt. 

Likuma izmaiņas paredz, ka Latvijas Nacionālajā arhīvā bez ierobežojuma būs pieejami VDK dokumenti, kuri nesatur informāciju par cietušajiem un cilvēkiem, kuri nav bijuši čekas darbinieki, ziņotāji vai padomju laika amatpersonas.

Daļu no VDK arhīva plānots publicēt internetā līdz gada beigām, piemēram, VDK darbinieku telefona grāmatas, ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēku, aģentūras statistisko un alfabētisko kartotēku. Vēlāk iecerēts sabiedrībai atklāt arī citus ar VDK darbību saistītus dokumentus.

Debates tika atklātas ar aicinājumu nevilcināties pieņemt likuma izmaiņas. “Šo likumprojektu droši mēs varam nosaukt par “čekas maisu” atvēršanas likumu. Šis ir viens likums, kurš nav labas likumdošanas paraugs, un arī neko labu šis likums neatnesīs. Taču tas ir jāpieņem,” norādīja Saeimas deputāts Ringolds Balodis, kurš kandidē no VL-TB/LNNK saraksta.

Izskanēja arī ierosinājums publicēšanu nesarežģīt ar zinātnisko komentāru pievienošanu, kā to paredz likuma izmaiņas. “Es teikšu tā: nu, beram ārā tos “čekas maisus”! Vēl mums vajag, lai tagad te visādi pētnieki un mākslinieki sāk dejot tam pa virsu. Ja es iepriekš biju pilnīgi pārliecināts, ka vajag komentārus tām lietām un akadēmiskus pētījumus, tad pēc tā, kas tagad ir noticis, es teikšu, pasarg Dievs, jo tālāk, jo trakāk ar tiem pētījumiem,” pauda deputāts Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK).

Savukārt pret “čekas maisu” atvēršanu iestājās “zaļzemnieks” Arvīds Ulme, kurš noraida minējumus, par viņa iespējamo sadarbību ar čeku. Ulme vērsa kolēģu uzmanību, ka VDK kartotēka ir nepilnīga, jo daļa no tās tika izvesta: “Gadiem ņemamies ar tādiem mums pamestiem kauliem un izliekamies, ka tas šausmīgi vērtīgi. Visvērtīgākais būtu sadedzināt viņus Doma laukumā, un miers! Un tad patiešām sabiedrībā iestātos miers.”

“Es apbrīnoju šito te VDK ziņotāju drosmi 2018. gadā kāpt uz tribīni un kaut ko tagad te stāstīt,” norādīja deputāts Artuss Kaimiņš, kurš kandidē no “KPV LV” saraksta.

Neviens deputāts nebalsoja pret “čekas maisu” atvēršanu. Taču balsojumā nepiedalījās vairums deputātu no “Saskaņas” un pieci deputāti, kuri pārstāv dažādus politiskos spēkus. Lai likuma izmaiņas pieņemtu, par tām vēl būs jābalso trešajā lasījumā.