Čehi un slovāki piemin 50. gadskārtu kopš asiņainā “Prāgas pavasara”

1 komentārs
Čehi un slovāki piemin 50. gadskārtu kopš asiņainā “Prāgas pavasara”
Foto: EPA / LETA

Čehi un slovāki otrdien piemin 50. gadskārtu, kopš padomju armija apspieda demokrātisku reformu kustību – “Prāgas pavasari”. Toreizējās Čehoslovākijas Komunistiskās partijas līderis Aleksandrs Dubčeks centās pārveidot PSRS uzspiesto totalitāro režīmu, bet mēģinājumi cieta neveiksmi.

Reaģējot uz liberālo reformu centieniem, stundu pirms pusnakts 1968. gada 20. augustā PSRS militārais kontingents iebruka Čehoslovākijā. Atbalstu tam sniedza vairākas citas toreizējā Varšavas pakta valstu armijas – Austrumvācijas, Ungārijas un Polijas.

Čehi un slovāki padomju tankus sagaidīja ar masu protestiem, kā rezultātā izcēlās nāvējošas sadursmes ielās. Cīnoties pret iebrucējiem, pirmajā dienā vien dzīvību zaudēja aptuveni 50 čehu un slovāku.

Pretošanās gan nebija sekmīga, un Čehoslovākijā sekoja vairāk nekā 20 gadu ilga PSRS okupācija. Padomju spēki valsti pameta vien pēc pretkomunistiskās Samta revolūcijas 1989. gadā.

Pieminot “Prāga pavasara” apspiešanu, atklātas divas fotogrāfiju izstādes, atainojot iebrukuma pirmās dienās un nedēļas pirms 50 gadiem.

“Es atceros tos notikumus, it īpaši, kad bijām pie radio mājās. Tur situācija bija dramatiskākā. Tur tanku gāzes tvertnes sāka eksplodēt un to stobri tika pavērsti uz leju. Mēs nezinājām, vai viņi nesāks pa mums šaut,” stāsta izstādes kuratore Dana Kindrova.

Izstādē apskatāmi vairāk nekā 200 attēlu. Fotogrāfi, kuri iemūžināja kadrus no padomju iebrukuma, to darot, riskēja ar dzīvību. “Nebija svarīgi, vai tu biji komunists vai ne, vai tu bija intelektuālis vai strādnieks. Svarīgi, ka mēs visi bijām pret viņiem. Tāpēc es uzskatu, ka visas arhīva fotogrāfijas ir svarīgas. Tās parāda, ka mēs rīkojāmies kā viena nācija,” atceras fotogrāfs Jošefs Kudelka.

Viņa fotogrāfijas šogad izstādītas arī Polijā, Beļģijā, Itālijā, Ķīnā un pat Krievijā. “Man ir izdevies kaut kas, ko es neuzskatīju par iespējamu un par ko esmu ļoti lepns. Man izdevies aizvest krievu tankus atpakaļ uz Maskavu,” saka fotogrāfs.

Pieminot traģiskos notikumos, Čehijā visu nedēļu notiks dažādi pasākumi. Piemēram, vakar vakarā aptuveni 200 cilvēku Prāgā pulcējas pie Krievijas vēstniecības. Uz demonstrantu plakātiem varēja lasīt tādus saukļus kā “Mēs nekad neaizmirsīsim”, “Apturiet krievu imperiālismu!” un “Brīvība ir patiesība”.
1 komentārs