Čakša sagatavojusi plānu, kas varētu samazināt rindas uz onkoloģiskajiem izmeklējumiem

Pievienot komentāru
Čakša sagatavojusi plānu, kas varētu samazināt rindas uz onkoloģiskajiem izmeklējumiem
FOTO: LETA

Veselības ministre Anda Čakša izstrādājusi jaunu plānu gaidīšanas laika samazināšanai uz onkoloģiskajiem izmeklējumiem. Oktobrī sāks darboties pilotprojekts.

Proti, ja ģimenes ārstam būs aizdomas, ka pacientam ir ļaundabīgs audzējs – pacientu solās izmeklēt desmit dienu laikā.

Tikmēr onkoloģisko pacientu biedrībā norāda, ka ministres plānam ir būtiski trūkumi.

Latvijā onkoloģisko slimnieku reģistrā iekļauti aptuveni 80 000 cilvēku. Starp viņiem daudzi ir tādi, kuriem ļaundabīgais audzējs ir apārstēts, un arī tādi, kuri vēl ārstējas. Katru gadu no jauna tiek atklāti teju 11 000 saslimšanas gadījumu.

Diemžēl Latvijā to cilvēku skaits, kuriem vēzi cilvēkam atklāj novēlotā stadijā, joprojām ir viens no lielākajiem Eiropā. Visi līdzšinējie centieni situāciju būtiski uzlabot ir cietuši neveiksmi.

Galvenā problēma – izmeklējumus pie speciālistiem ir ilgi jāgaida. Veselības ministre Anda Čakša izstrādājusi jaunu plānu. Proti, oktobrī sāks darboties pilotprojekts onkoloģisko pacientu ātrākai izmeklēšanai.

Onkoloģijas pacientu biedrībā Čakšas plānu dēvē tikai par mazu soli pretim problēmas risinājumam. Biedrībā kritizē, ka pilotprojektā valsts pretimnākšana lielākoties paredzēta izplatītāko vēža paveidu diagnosticēšanai. Pastāv arī aizdomas, ka šī iecere daudz neatšķirsies no tā sauktā Zaļā koridora plāna. Arī tas bija paredzēts rindu mazināšanai, taču vienmēr trūka naudas, lai to realizētu.

Veselības ministrijā tuvākajā laikā apņēmušies definēt, kādam ir jābūt veikto izmeklējumu apjomam, lai novērstu dubultās pārbaudes. Nozares ministre Čakša cīņu ar onkoloģiskām saslimšanām ir izvirzījusi par vienu no savas darbības prioritātēm.

Video