Čakša negrasās piekāpties ārstiem, kurus neapmierina e-veselības ieviešana

Pievienot komentāru
Čakša negrasās piekāpties ārstiem, kurus neapmierina e-veselības ieviešana
Foto: LETA

Šonedēļ elektroniskajā vidē tika izrakstīta pirmā darba nespējas lapa un e-recepte. Veselības ministre uzskata, ka tas ir nozīmīgs solis ceļā uz nozares reformu. Sistēmas izveide ilgusi deviņus gadus un tā izmaksājusi vairāk nekā 10 miljonus eiro. 

Pret e-veselības ieviešanu tās pašreizēja veidolā kategoriski noskaņoti ģimenes ārsti. Caurumu dēļ mediķi to nicīgi nodēvējuši par profesionālu brāķi un brīdina, ka ar to piespiedu kārtā nestrādās.

Šonedēļ portālā e-veselība tika izrakstīta pirmā elektroniskā darba nespējas lapa un e-recepte, kura tika atprečota aptiekā Rīgā. Farmaceiti par jaunievedumu izsakās atzinīgi.

Galvenā atšķirība pacientam: receptes vietā uz aptieku līdzi būs jāņem tikai personu apliecinošs dokuments. Veselības ministre uzskata, ka pirmie soļi ir sperti veiksmīgi,  un sistēmu varētu palaist decembrī. Lielākie ieguvēji būšot pacienti, kuri ietaupīs laiku.

Taču ārsti 9 gadus veidoto sistēmu, kura izmaksājusi 14 miljonus eiro, bargi kritizē. Vairums pašlaik strādā ar lokālām sistēmām, tāpēc trūkumi esot kā uz delnas. Piemēram, e-veselībā neesot pieejams medikamentu klasifikators ar valsts reģistrētām zālēm, kuras vajadzēs ievadīt pašiem ārstiem.

Arī elektroniskajā darba nespējas lapā esot trūkumi. Piemēram, to nevar izrakstīt ar nākamās dienas datumu. Trūkumu esot tik daudz, ka ārsti netic, vai sistēmu jebkad izdosies palaist un iesaka iegādāties citu.

Čakša gan ir kategoriska: sistēma decembrī tiks palaista. Lai problēmas novērstu, e-receptes gadījumā tiks noteikts trīs mēnešu pārejas laiks, kad tās izmantošana ārstiem būs brīvprātīga. Savukārt darba nespējas lapu palaišana nav jāatliek.

Jāpiebilst, ka bez e-veselības, kas ļauj rūpīgāk sekot līdzi valsts budžeta naudas izlietojumam, nav iespējams ieviest citas reformas, kuras politiķi sola veselības nozarē.

Video

Lasi vēl