Čakša aptur aknu transplantāciju Latvijā; apsolītā nauda novirzīta ģimenes ārstiem

2 komentāri
Čakša aptur aknu transplantāciju Latvijā; apsolītā nauda novirzīta ģimenes ārstiem

Veselības ministre Anda Čakša iekūlusies pirmajā nopietnajā skandālā. Atklājies, ka, mainoties ministriem, aknu transplantācijai apsolītā nauda novirzīta ģimenes ārstiem. Sašutumu par šādu Čakšas rīcību pauž pacienti un ārsti. Neizpratnē ir arī iepriekšējais veselības ministrs Guntis Belēvičs. Viņš atceras, ka valdībā ar lielām grūtībām izdevies izcīnīt finansējumu aknu transplantācijai, bet tagad visi pūliņi izrādījušies velti.

Naudas ir maz, tāpēc solīt nedrīkst

Stradiņa slimnīcā stāsta, ka aknu transplantācija mūsu valstī nepieciešama aptuveni 30 cilvēkiem. Diemžēl Latvija ir vienīgā Baltijā, kur šādu operāciju neapmaksā valsts. Pacienti mirst, un viņu pēdējā cerība ir cilvēku ziedojumi. Pagājušajā nedēļā saziedota nepieciešamā summa smagi slimās 25 gadus vecās Baibas Barones dzīvības glābšanai. Izskatās, ka līdzcilvēku ziedojumi būs jālūdz arī turpmāk. Latvijas Avīze vēsta, ka aknu transplantācijai apsolīto naudu veselības ministre Anda Čakša novirzījusi ģimenes ārstiem.

Foto

“Tā nav iezīmēta nauda. Tas, ko iepriekšējais ministrs teica, ka, aiztaupot kaut kur līdzekļus, tos varētu piešķirt aknu transplantācijai, ir taisnība. Bet, ja mēs šobrīd redzam, ka tās funkcijas, kuras jau strādā, nevar pilnvērtīgi funkcionēt finansējuma trūkuma dēļ, mēs nevaram ielikt jaunu pakalpojumu grozā,” norādīja Čakša.

Saeimas Veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks (Vienotība) atgādina, ka veselības aprūpes galvenā problēma ir akūts finansējuma trūkums, tāpēc ar solījumiem nevajag steigties.

“Čakša pateica pareizi – nav šīs naudas. Nevar tautai melot, acīs sakoties, ka apmaksāsim to, to un to. Veselības aprūpes budžetam ir jābūt 1 miljardam eiro, bet mums ir 713 miljoni eiro,” secina Ražuks.

Belēvičs neesot tikai solījis

Neizpratni par Čakšas lēmumu pauž viņas priekšgājējs ministra amatā – Guntis Belēvičs. Valdībā bijušas asas debates par finansējumu, lai aknu transplantāciju varētu veikt tepat Latvijā, turklāt par valsts budžeta līdzekļiem. Viņš piebilda, ka nauda bijusi nevis tikai apsolīta, bet jau rezervēta.

“Tas jau bija apstiprināts Ministru kabineta noteikumos. Pametot veselības ministra posteni, pilnībā biju pārliecināts, ka šī lieta ir atrisināta, taču izrādās, ka nē,” nepatīkami pārsteigts jūtas bijušais veselības ministrs Belēvičs.

Tomēr dakteri ne tikai ticēja ministrijas solījumiem un Ministru kabineta noteikumiem, bet arī aktīvi gatavojās aknu transplantācijas uzsākšanai. Stradiņa slimnīcā to bija apņēmušies sākt darīt nākamā gada sākumā. Veiksmīgi veikta pirmā izmēģinājuma operācija. Pacients jūtoties labi. Pēc Čakšas lēmuma novirzīt naudu citiem mērķiem slimnīcā valda neziņa.

“Mēs neesam tā pati nabadzīgākā valsts, bet diemžēl sanācis tā, ka Latvija ir vienīgā, kura visu šo gadu laikā nav spējusi atrast finansējumu, lai šo metodi ieviestu un palīdzētu pacientiem,” tā izteicās Stradiņa slimnīcas ķirurgs, aknu transplantācijas vienības koordinators Jānis Vilmanis.

No Čakšas izteikumiem noprotams, ka aknu transplantācijai nauda, visticamāk, neatradīsies arī nākamā gada budžetā.

Video

2 komentāri