Komentāri

Es zaudēju iespēju dzīvot. Tā saka izmisusi C hepatīta slimniece, kurai likuma grozījumu dēļ atteikta zāļu izņemšana no pasta. Tā kā valsts nespēj visiem hepatīta pacientiem kompensēt zāles, cilvēki paši meklē ārstēšanās iespējas, medikamentus pasūtot no tādām valstīm kā Indija, kur zāles maksā pat desmit reižu lētāk nekā Eiropā nopērkamās. Cerībā uz palīdzību smagi slimā sieviete nosūtījusi prezidentam atklātu vēstuli.

Augsti godātais Raimonda Vējoņa kungs!

Vēršos pie Jums ar atklātu vēstuli, jo esmu izmisumā un nezinu citu iespēju, kur meklēt palīdzību. Jau vairākus gadus slimoju ar C hepatītu. Biju ilggadēja medicīnas darbiniece (laborante) un, iespējams, savā darbā arī esmu ar šo slimību inficējusies.

Ar šādiem vārdiem sākas atklātā vēstule, ko Valija Miezīte nosūtījusi Valsts prezidentam. Kundze atklāj, ka ir piecu dēlu māte, kura jau divreiz izgājusi C hepatīta ārstēšanās kursu, bet nesekmīgi un slimība progresē. Uzzinājusi, ka Indijā ražo efektīvas zāles, sieviete medikamentu iegādei noformēja kredītu un tās pasūtīja. 20. maijā zāles nonāca Rīgā, taču to atmuitošana un izsniegšana atteikta likuma grozījumu dēļ, kas nepieļauj zāļu sūtījumus no trešajām valstīm.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Sergejs Akuličs, Zāļu valsts aģentūras pārstāvis

Līdzīgi citu Eiropas valstu pieredzei, šādi sūtījumi nav atļauti, jo ir zināmi veselības riski, ja ir viltotas zāles. Ir cits likumīgais ceļš, kā pacientiem iegādāties zāles Latvijā.

Zāļu valsts aģentūrā aicina izmantot citu likumīgo ceļu – doties ar recepti uz aptieku. Tiesa, lai zāles tur nopirktu, vajag veselu kapitālu. Pašlaik valsts kompensē triju veidu medikamentus, taču nespēj to nodrošināt visiem pacientiem. Ja slimnieks nekvalificējas valsts kompensācijas programmai, pacientam pašam jāmeklē, kur iegūt zāles. Pilna cena par visu kursu variē no 10 tūkstošiem līdz pat 45 tūkstošiem eiro, savukārt Indijā samaksa par līdzīgām zālēs svārstās starp 1200 un 1800 eiro.

Indija ir viena no tām nedaudzajām valstīm, kurām ir starptautiska vienošanās par patentu brīvajiem medikamentiem, proti, šīs valstis ir tiesīgas pašas ražot medikamentus, bet nedrīkst tos plašos mērogos izplatīt ārpus savām robežām. Kā stāsta Hepatīta biedrībā, šīs zāles ir līdzvērtīgas ES nopērkamajām, tikai tās ir ievērojami lētākas.

Kristaps Kaugurs, Hepatīta biedrības pārstāvis

Cilvēki, protams, meklēs iespēju, kā tikt pie ārstēšanās iespējām. Neviens viņiem to nevar pārmest, un es pats arī tā rīkotos, jo atrastos šādā situācijā. Šajā gadījumā cilvēks ir nonācis slazdā.

Biedrībā atklāj, ka šis gadījums tāds nav vienīgais, un cilvēki ir pat pārcēlušies uz citām valstīm, lai tur saņemtu ārstēšanu. Miezītes kundze savā vēstulē prezidentam lūdz iespēju saņemt zāles, un prezidenta kanceleja prasījusi veselības ministram situācijas skaidrojumu.

Kristīne Jaunzeme, Valsts prezidenta likumdošanas un juridiskā padomniece

Jaunais zāļu kvalitātes regulējums spēkā stājies 1. martā un Veselības ministrija bija regulējuma virzītāja, līdz ar to būtu svarīgi saprast regulējuma tiesisko pamatojumu un cik tas samērīgs.

Tikšot vērtēts, vai šajā un tamlīdzīgos gadījumos varētu pieļaut izņēmumu. Veselības ministrs Guntis Belēvičs TV3 Ziņām attiecās komentēt šo jautājumu. Ministrija norāda tikai to, ka nākamgad par 3,8 miljoniem eiro plāno palielināt kompensējamo medikamentu budžetu.

Video

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl