Būvniecības nozare smagā krīzē! Pēdējā cerība Briseles miljardi

0 Komentāru
Būvniecības nozare smagā krīzē! Pēdējā cerība Briseles miljardi
FOTO: LETA

Būvniecības nozare šobrīd piedzīvo dziļu krīzi. Apjoms šogad samazinājies par piektdaļu. Daudzi nozarē strādājošie jau dodas labāka darba meklējumos uz Skandināviju. Iemesli likstām – investīciju apsīkums un kavēšanās ar Eiropas Savienības fondu naudas apguvi. Ekonomikas ministrija gan aicina satrauktos celtniekus vēl mazliet  pacietības. Nākamo četru gadu laikā nozarē no Briseles un valsts budžeta ieplūdīšot 3,5 miljardi.

Pēdējā laikā Latvijas banka un daudzas citas organizācijas pazemina valsts ekonomikas izaugsmes prognozi. No visiem sektoriem vissliktāk šobrīd klājas tieši būvniecībai. Salīdzinot ar pagājušā gada pirmo ceturksni, tās apjoms sarucis no 252 līdz 200  miljoniem eiro.

Nekustamo īpašumu attīstītāji kā galveno krīzes iemeslu min investīciju apsīkumu. Politisku iemeslu dēļ pilnībā apstājusies termiņuzturēšanās atļauju tirdzniecība, kas veicināja gan jaunu  projektu celtniecību, gan  veco māju renovāciju. Vienlaikus arī valsts nedod pasūtījumus, jo notiek kavēšanās ar Eiropas fondu naudas apguvi.

Edgars Šīns, nekustamo īpašumu kompānijas Latio vadītājs:

Pēdējos 15 gados mēs esam lutināti! Vispirms banku izraisīts kāpums treknajos gados, vēlāk Eiropas fondi palīdzējā veidot iekšējo pieprasījumu. Šajā brīdī, kad struktūrfondi ir pieklusuši un ārvalstu pircēji ir aizbiedēti, nozaru pārstāvjiem ir jautājums, kurš par to ir atbildīgs, lai iekšējo pieprasījumu atkal veicinātu.

Kā uzsver Fromane, darba trūkums spiež daudzus no 70 000 nozarē nodarbināto darbu meklēt Skandināvijā.

Biedrības Latvijas Būvuzņēmēju partnerība vadītāja Baiba Fromane:

Ņemot vērā, ka Skandināvijā būvniecības nozarē ir būtisks pieaugums, tad, protams, gan uzņēmēji izvēlas šajās valstīs sākt strādāt, gan loģiski arī darbinieki izvēlas uz turieni braukt un strādāt. Un ir jautājums, kā mēs spēsim būt konkurētspējīgi, lai šie cilvēki brauktu atpakaļ.

Var droši prognozēt, ka pavisam drīz celtnieki un ceļu būvētāji Latvijā atkal būs ļoti pieprasīti. Ekonomikas ministrijas aplēses liecina, ka nākamo četru gadu laikā no Eiropas fondiem būvniecības nozarē tiks iepludināti 3,5 miljardi eiro. Kavēšanās esot saistīta ar Eiropas Komisijas augstākam prasībām naudas sadalē.  Taču tagad  domstarpību atrisinātas.

Ekonomikas ministrijas pārstāvis Renārs Špade:

Eiropas Savienības (ES) fondu programmas jau lielākoties ir izstrādātas. Ceļu projektos jau noslēgti līgumi, drīz tiks ”palaista” arī ēku siltināšanas programma.

Ņemot vērā solītos Briseles miljardus, visticamāk, būvniecībā valdošā krīze jau nākamgad būs palikusi aiz muguras. Aktuāls gan jautājums – kas nozari sagaida pēc šā Eiropa fondu cikla beigām, kas var būt arī pēdējais.

Video

0 Komentāru