Būvniecībā turpinās naudas šķērdēšana, norāda arhitekte Gaile

0 Komentāru
Būvniecībā turpinās naudas šķērdēšana, norāda arhitekte Gaile
FOTO: LETA

Arī pēc krīzes būvniecībā turpinās naudas šķērdēšana un nemērķtiecīga tās tērēšana, tā intervijā LNT raidījumam 900 sekundes atzina arhitekte, Latvijas Arhitektūras gada balvas 2015 nacionālās žūrijas priekšsēdētāja Zaiga Gaile.

Turklāt tagad esot arī Eiropas naudas miljoni, kas tiek izšķērdēti. Kā piemēru, kas žūriju satrieca, Gaile minēja Pasta salu Jelgavā. Tur par miljoniem izveidota atpūtnieku sala.

”Viss būtu brīnišķīgi – bērnu laukumi un brīvdabas estrādes. Bet, ja padomā par dziļāko jēgu – te bija purvaina sala, izdomāja, ka te būs atpūtnieku sala. Meliorēja, uzbēra, drenēja, uzbēra, visu nobruģēja un tagad tur praktiski vairs nav koku,” skaidroja Gaile.

Kritiku saņēmis arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) projekts.”Nu kas tā par strīpainu būdiņu tur blakus? Uzbūvēja bibliotēku, un pēkšņi noskaidrojas, ka tehnisko telpu nav un bibliotēku vienkārši nevar ”palaist”. Un pusgada laikā plašajā laukā parādījās tāda dīvaina, strīpaina būdiņa. Bez konkursa un pilnīgi nesaprotami,” izbrīnu pauda Gaile.

Tāpat radies jautājums, kāpēc nav atrisināts transporta jautājums. ”Kā var būt bibliotēka bez piebrauktuves, bez autonovietnes? Un, ja kāds man saka, ka nebija naudas, tāpat kā nebija naudas labiekārtojumam, tad jautājums ir par kopējo procesa balansu. Tu kā arhitekts izdomā šos piecus gājienus uz priekšu – kā tu naudu sadali, kā virzi procesu. Un tad attaisnošanās, kam tur pietrūka un kam palika pāri …. Nu tad varbūt nevajadzēja to zelta lustru?” norādīja Gaile.

Taču kopumā, neskatoties uz līkločiem, skandāliem un traģēdijām, viņasprāt, Latvijā ir laba arhitektūra. ”Ir jāapzinās, ka nevienā valstī laba arhitektūra nav uz katra stūra,” piebilda Gaile.

Gada balvas konkursā šogad tika iesniegti 38 projekti, un nacionālās žūrijas atlasītos projektus vērtēja starptautiskā žūrija. Šis gads ir zīmīgs ar to, ka ir pabeigti divi ”gadsimta projekti”. Tā ir Rundāles pils, kas bijis 50 gadu darbs un kas saņems ”Zelta balvu”, un otra ir LNB, kas ir 25 gadu projekts un otrs ”mūsu nacionālais varoņdarbs”.

Lūgta nosaukt favorītu konkursantu vidū, Gaile stāstīja, ka žūriju ļoti pārsteidza Rēzeknes Augstskolas Inženieru fakultātes studiju korpuss. ”Mēs bijām diezgan noguruši, braucot no Cēsīm. Atbraucām uz Rēzekni, un bijām ārkārtīgi patīkami pārsteigti. Tas bija piemērs, kur Eiropas piešķirtā nauda bija tik precīzi ieguldīta!” raksturoja Gaile.

Otrs favorīts ir jaunā ēka Skārņu ielā, kuras autors ir birojs ”Jaunromāns un partneri”. ”Es uzskatu, ka tas ir gadsimta notikums, ka Vecrīgā, vēsturiskā viduslaiku laiku vidē uzbūvē labu, jaunu arhitektūru,” stāstīja arhitekte.

Vēl ir skaista māja Brieži, kas atrodas Nogalē. Māja ir kā pieplakusi pie kalna, ”tīrs, neliels projekts”, teica Gaile.

0 Komentāru