Būvmateriālu tirgotāji kopumā saņem 5,78 miljonu eiro naudas sodu par cenu saskaņošanu

2 komentāri
Būvmateriālu tirgotāji kopumā saņem 5,78 miljonu eiro naudas sodu par cenu saskaņošanu
Paula Čurkste / LETA

Konkurences padome (KP) kopumā piemērojusi 5,78 miljonu eiro naudas sodu būvmateriālu tirgotājiem SIA “Depo DIY” (“Depo”), AS “Kesko Senukai Latvia” un SIA “Tirdzniecības nams “Kurši”. Sods piemērots pat par aizliegtu vienošanos būvmateriālu tirgotājiem.

“Depo” piemērots naudas sods 3 718 323 eiro apmērā, “Tirdzniecības nams “Kurši”” – 1 145 077 eiro apmērā, bet “Kesko Senukai Latvia” – 920 618 eiro apmērā. KP norādīja, ka uzņēmumi ilgstoši saskaņoja un mākslīgi pielāgoja cenas “Knauf” izplatītiem ģipša, kaļķa cementa maisījumu un citiem produktiem, un “Norgips” izplatītam ģipškartonam.

Lietas izpētes laikā KP vērtēja, vai ir aizliegta vienošanās starp “Knauf” un “Norgips”, kā arī lielāko būvmateriālu mazumtirgotāju “Depo”, “Kesko Senukai Latvia”, “Tirdzniecības nams “Kurši”” un “Krūza”.

KP pārstāvis akcentēja, ka uzņēmumu e-pastu sarakstē atklājies, ka “Knauf” faktiski rīkojās kā starpnieks, gan pielāgojot veikalu cenas, gan rekomendējot tās, gan piedaloties informācijas apmaiņā par to uzturēšanu. Starp mazumtirgotājiem aktīvāk tālākpārdošanas cenu kontrolē iesaistījās “Depo”, kas ne tikai veica aktīvu pārējo veikalu cenu disciplīnas uzraudzību, bet arī aktīvāk ietekmēja tālākpārdošanas cenu līmeni.

KP paziņojums

Ja uzņēmumi vienojas par cenām, patērētājiem tiek izslēgtas vai būtiski samazinātas iespējas no mazumtirgotājiem saņemt patiesi konkurējošus cenu piedāvājumus, jo šādu pārkāpumu gadījumos cenas neizbēgami tiek mākslīgi paaugstinātas. Šāda vienošanās būtiski samazina vai izslēdz konkurences spiedienu no mazumtirgotāja puses uz attiecīgā piegādātāja vairumtirdzniecības cenām. Lietā vērtētā vienošanās, pastāvot garantētam mazumtirdzniecības cenu pieaugumam, atviegloja “Knauf” un “Norgips” paaugstināt arī vairumtirdzniecības cenas.

KP arī atzīmēja, ka šāda minēto veikalnieku rīcība negatīvi ietekmēja citu esošo vai potenciālo konkurentu ienākšanu tirgū vai mazumtirdzniecības cenu noteikšanu to produktiem.

Lietas izmeklēšanā KP saņēma no “Knauf” un “Norgips” lūgumu slēgt administratīvo līgumu. Lai izbeigtu tiesisko strīdu šajā administratīvajā lietā, uzņēmumi apņēmās samaksāt naudas sodu 1 524 549 eiro apmērā. Tāpat izlīgums lietā noslēgts ar tirgotāju “Krūza”, kas apņēmās nepieļaut līdzīgus pārkāpumus un valsts budžetā samaksāt naudas sodu 104 949 eiro apmērā.

Vienlaikus ar “Knauf” un “Norgips” noslēgts administratīvais līgums arī par tiesiskā strīda izbeigšanu saistībā ar KP pērn pieņemto lēmumu par ļaunprātīgu dominējošā stāvokļa izmantošanu, piemērojot konkurenci ierobežojošas lojalitātes atlaides. “Knauf” un “Norgips” valsts budžetā ir samaksājušas naudas sodus abās lietās – kopumā 2,7 miljonu eiro apmērā, bet “Krūza” ir daļēji veikusi naudas soda samaksu. Pilnībā tas jāsamaksā līdz šā gada novembra beigām.

Naudas sods par pieļautu konkurences tiesību pārkāpumu tiek noteikts procentos no tirgus dalībnieka pēdējā noslēgtā finanšu gada neto apgrozījuma pirms pārkāpuma konstatēšanas dienas, kas nodrošina naudas soda aprēķināšanu, ievērojot katra tirgus dalībnieka lielumu un ekonomisko varenību.

Jau ziņots, ka “Depo” sev izvirzītajām apsūdzībām kategoriski nepiekrīt un gatavojas izmantot visas likumā paredzētās tiesības aizstāvībai, tikmēr “Kesko Senukai Latvia” un “Tirdzniecības nams “Kurši”” lēmumu par KP piespriesto sodu vēl nav pieņēmuši.

TOP komentāri

 • Baiba Ivanovska
  0 0 0

  Baiba Ivanovska

  Bet kurā brīdī latvijā šādas soda naudas miljonos. Kad cilvēki zaudē dzīvības tad nemaz miljonos neviens nerēķina, laikam būvmateriāli ir vērtīgāki par cilvēku.
 • Aris Ramats
  0 0 0

  Aris Ramats

  Muļķīgi cerēt, ka savstarpēji konkurenti viens otru neuzmanīs un beigu beigās nevienosies!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl