5 komentāri

Sākot no šā gada 1. janvāra, Latvijas skolās aizliegts tirgot miltu izstrādājumus, tostarp skolēnu iecienītās bulciņas. Izskanējis, ka dažas skolas naski ievēro šo aizliegumu, bet citas – izliekas to nezinām.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs, kurš apņēmies 50 gados padarīt Latvijas iedzīvotājus par veselīgāko tautu pasaulē, vasaras vidū ķērās pie skolu virtuvju revidēšanas. Līdzšinējais aizliegums skolās tirgot čipsus un limonādes, neesot pietiekami efektīvs.

Valdība noteikumus pieņēma un no 1.janvāra skolu kafejnīcās drīkst tirgot tikai noteiktus produktus, piemēram, svaigus un žāvētus augļus, nesālītus un negrauzdētus riekstus, pienu ne treknāku par 2,5%, biezpienu – ne treknāku par 5% un barankas bez daļēji hidrogenētiem augu taukiem un pārtikas piedevām. Grozījumi skar arī skolu ēdnīcu pusdienas.

Piemēram, galdā nedrīkst likt marinētu siļķi un gatavot ēdienu no kečupa, tomātu mērces vai majonēzes, kuras 100 gramos sāls pārsniedz vienu gramu. Vienlaikus noteikumi uz skolu kafejnīcām un ēdnīcām nav pilnībā vienādi. Piemēram, smalkmaizītes papildu ēdienkartei, proti, kafejnīcās izplatīt nedrīkst, tomēr tās drīkst piedāvāt kompleksajā un izvēles ēdienkartē, kas ierasti pieejama ēdnīcās.

Bulciņu drudzis, – tā jauno kārtību jau nodēvējušas skolas. Baložu vidusskolas kafejnīcas plaukti izskatās tukši.

LNT Top 10 kļuvis zināms, ka vismaz viena skolas kafejnīca jau ir bankrotējusi. Ēdināšanas uzņēmuma pārstāve neizslēdz, ka, iespējams, tai sekos arī citas.

Baložos piesardzības pēc, vismaz pagaidām, aizvērts iepriekš speciāli izbūvētais skolas konditorejas cehs – bulciņu paplātes ir tukšas un pēc svaigām smalkmaizītēm te vairs nesmaržo.

Jaunā kārtība ir neskaidra un skolas kļuvušas par tās ķīlniecēm, saka skolas direktore. Turklāt mērķis – veselīgs uzturas – neesot sasniegts, jo bērni garajā starpbrīdī pēc kārumiem dodas uz tuvējo veikalu.

Nedaudz vieglāk klājas Ikšķiles vidusskolā, kurā kafejnīca vecāku iebildumu dēļ aizvērta jau gadu. Mierā ar to jau tad nebija vecāko klašu skolēni.

Arī Ikšķiles vidusskolas ēdnīcā ēdienkarte nedaudz bija jāpārplāno, neslēpj ēdnīcas vadītāja.

Haoss trīs nedēļas valda ne tikai skolās, bet arī pārtikas ražotāju vidū. Ar viņiem vasarā esot saskaņota pavisam cita grozījumu versija.

Vislielākās galvassāpes sagādā, ka bērni vairs nedrīkst ēst arī produktus, kuru ražošanā izmantotas dabīgās krāsvielas, piemēram, burkānu vai biešu sula.

Pārtikas ražotājus sadzirdējusi Zemkopības ministrija, kura nostājusies viņu pusē un prasa esošo kārtību steidzami mainīt. Piemēram, Latvijas ražotāju ievārījumu skolās tagad nevar izmantot, jo tajos ir aizliegtais konservants – kālija sorbāts.

Pie marinētas siļķes saskaņā ar pašreizējo kārtību šobrīd netiek ne tikai skolēni, kuri to var nobaudīt mājās, bet arī, piemēram, pansionātu iemītnieki, kuri paši uz veikalu netiek. Arī bērnu namu audzēkņi tā arī līdz iestādes pamešanai var neuzzināt kā garšo konfekte vai kūka.

Pārtikas un veterinārais dienests, lai arī skolu ēdnīcas pārbauda, nevienu vēl nesoda, bet mēģina skaidrot, kā rīkoties. Dienests neslēpj, ka noteikumu būtību ir grūti saprast ne vien skolu vadībai, kuri nav jomas speciālisti, bet arī ekspertiem.

Veselības ministrija problēmas, kuras radījuši tās virzītie noteikumu grozījumi, sākusi apjaust, un šonedēļ tikās ar ieinteresētajām pusēm.

Laiks sagatavoties brīdim, kad jaunā kārtībā stājas spēkā, visiem bija, jo dokuments bija saskaņots un skaidrojums par to tiek sniegts, saka ministrijas pārstāve.

Veselības ministrija neslēpj, ka noteikumu īstenošana dzīvē prasīs papildu līdzekļus, jo veselīgāks produkts maksā dārgāk. Kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju šobrīd notiekot darbs pie informatīvā ziņojuma, ka vajadzīgs lielāks līdzekļu daudzums uz vienu ēdināmo. Pēc tikšanās Veselības ministrijā daudz cerīgāk uz nākotni raugās arī skolu ēdinātāju asociācijas vadītāja.

Tikmēr veselības ministrs savu kļūdu atzīt nevēlas – visi, tostarp Zemkopības ministrija, ražotāju un ēdinātāju pārstāvji noteikumu projektu bija saskaņojuši. Nelielās kļūdas jau nākamajā nedēļā tiks labotas, tomēr smalkmaizītes skolu kafejnīcās nebūs un arī ēdnīcās tam būs laika ierobežojums, sola ministrs.

Kamēr valdība noteikumus steigā grozīs un mēģinās rast vienoti izpratni par tiem, tikmēr skolās pilnā sparā rit raganu medības. Kāds smalkmaizītes tirgo zem letes, bet cits zvana kontrolētājiem un sūdzas, ka bērns skolā nopircis bulciņu.

Foto:

Skaties video!

TOP komentāri

 • Kate
  0 0 0

  Kate

  A par ievārījumu -kauns ka mūsu ražotāji nevar nesabāzt ķīmiskos sūdus tajā! Ko ko bet ievārījumu ir elementāri pagatavot bez visādiem draņķiem. Nevajag tās rūpnīcas vērt ciet -lai pamaina receptūras un sāk ražot kvalitatīvu ievārījumu un tirgo skolām uc iestādēm.
 • Kate
  0 0 0

  Kate

  Tieši no bērnības veidojas ēšanas ieradumi un es atbalstu aizliegumu uz bulciņām. Pati biju apaļa skolas gados un ēdu bulciņas un snikerīšus starpbrīžos kopā ar tievajām draudzenēm, kurām "nekas nenotiek" no tā ka rij neveselīgu ēdienu. Nevarēju atteikties arī tad, kad jau sapratu ka to man nedrīkst ēst katru dienu... 7-8 klasē svēru 75 kg . Bet turpināju ēst jo to darīja visas manas klasesbiedrenes un nav iespējams visu laiku turēties pretī kārdinājumiem. Un es būtu pateicīga tajā laikā, ja tas izbeigtos un būtu šādi aizliegumi!
 • Ieva
  0 0 0

  Ieva

  Un kas tieši slikts tajā, ka bērns līdz 18.g.v nezinās kas ir bulciņa? Rakstā tas, protams, arī tiek pārspīlēts. Bet es tiku audzināta tā, ka līdz vismaz 7 gadu vecumam saldumus īsti nepazinu, un ziniet - veselība laba, zobi veseli, nav liekā svara. Ko visi iecepušies, ka bulciņas nedrīkst ēst vairs :D kopā ar otro ēdienu, kā saldo, taču rakstīts, ka smalkmaizīti var iegādāties.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl