Budžets 2018: Valdība neatvēl naudu “deputātu kvotām”; Saeimas vēlmju saraksts – 223 miljoni eiro

Pievienot komentāru

Valdība nav atbalstījusi Saeimas prasību arī jaunajā valsts budžetā tik pie tā sauktās “deputātu kvotas”. Ministri šodien noraidīja visus deputātu pieprasījumus pēc papildu finansējuma.

Ignorējot vienošanos, ka “kvotas” beidzot ir atceltas, deputāti tomēr arī šoreiz ir sagatavojuši savu vēlmju sarakstu, kura finansēšanai būtu vajadzīgi vairāk nekā 200 miljoni eiro nodokļu maksātāju naudas.

Vienošanās atteikties no “kvotām”, kad deputāti dala budžeta naudu pēc neskaidriem kritērijiem, parlamentāriešus nav atturējusi arī šoreiz iesniegt pieprasījumus. Finanšu ministrijas aplēses liecina, ka visu priekšlikumu īstenošana izmaksātu 223 miljonus eiro.

Piemēram, Cilvēktiesību komisija prasa piešķirt gandrīz 43 000 krūšu nozīmju izgatavošanai Otrā pasaules kara dalībniekiem un Iedzīvotāju reģistra papildināšanai ar informāciju par veterāna statusu.

Nākamais ir olimpiskais gads, tāpēc deputāti vēlas pateikties sportistiem par izcilību. Sporta apakškomisijai prasa atvēlēt 122 tūkstošus sporta nozarei, 56 tūkstošus komandu sportam, 181 000 augstas klases sportistiem un vēl 12 000 Paralimpiskajai komitejai.

Daudz priekšlikumu arī deputātam Imantam Parādniekam. Piemēram, 78 000 viņš prasa atvēlēt vecākiem veiksmīgākai ģimenes dzīves un darba saskaņošanai. 62 tūkstoši tiek prasīti krīzē nonākušu grūtnieču atbalstam, bet 52 tūkstoši, lai stiprinātu tēva lomu ģimenē. Savukārt 69 000 vajadzīgi, lai mazinātu laulību šķiršanu.

Finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas ieskatā šāda rīcība liecina, ka deputāti nav ņēmuši vērā vienošanos, ka “kvotas” ir likvidētas.

Dana Reizniece-Ozola

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre, ZZS

Ja tie ir acīmredzami pēdējā brīža piedāvājumi, norādot kā avotu līdzekļus neparedzētiem gadījumiem, tas pārāk daudz neatšķiras no iepriekšējo gadu prakses.

Deputāti kopumā iesnieguši gandrīz 60 pieprasījumus dažādu mērķu finansēšanai. Valdība tos šodien vērtēja ārkārtas sēdē un visus kā vienu noraidīja, deputātu vēlmju īstenošanai neatvēlot ne centa.

Dana Reizniece-Ozola

Dana Reizniece-Ozola

Ir saņemti 58 priekšlikumi, kurus mēs piedāvājam neatbalstīt.

Kā norāda valdības vadītājs, koalīcijas deputāti izturoties ar izpratni pret valdības noraidošo nostāju.

Māris Kučinskis

Māris Kučinskis
Ministru prezidents, ZZS

Tie deputāti, kuri parādās priekšlikumos un kuri arī vakar piedalījās koalīcijas sēdē, nekādu pretenziju [neizteica] pret šādiem noraidījumiem – nu, pamēģināja, nesanāca.

Tiesa gan deputāti visu vēl nav zaudējuši, jo galavārds par to, kā tiks tērēts budžets, pieder viņiem pašiem. Un prakse liecina, ka Saeima mēdz neņemt vērā valdības iebildumus.

Lasi vēl