Budžets 2018: prieks par “stabilu izaugsmi” un kritika par “prātam neaptveramu nesaimnieciskumu”

1 komentārs

Vērtēšanai Saeimas komisijās nodots nākamā gada valsts budžeta projekts. Valdības sagatavoto budžetu atbalstīja koalīcijas deputāti, kuru ieskatā valsts ir nostājusies uz stabilas izaugsmes ceļa. Bet opozīcija netaupīja kritiku, valdībai pārmetot “prātam neaptveramu nesaimnieciskumu un tuvredzību”.

Budžeta portfelis Saeimā tika nogādāts pirms nedēļas un ceturtdien, 19. oktobrī, tā saturs tika nodots vērtēšanai Saeimas komisijās. Balsojums pārsteigumus nenesa. Pret budžeta nonākšanu Saeimas darba kārtībā balsoja opozīcija, bet koalīcijas deputāti bija “par”.

Viņi atzinīgi novērtēja valdības darbu, sagatavojot jauno budžetu, un uzskaitīja daudzus ieguvumus, ko nākamgad, viņuprāt, izjutīs iedzīvotāji. Koalīcijas deputāti arī pauda viedokli, ka valstī iestājusies stabila izaugsme.

Jānis Upenieks

Jānis Upenieks
Saeimas deputāts, “Vienotība”

Izvērtējot svarīgākos ekonomiskos rādītājus un pozitīvo iekšzemes kopprodukta tendenci, un runājot arī ar tautsaimniecības pārstāvjiem, jāatzīst, ka pārņem patīkama sajūta, ka esam nonākuši stabilas valsts izaugsmes fāzē.

Šādam vērtējumam nepiekrīt opozīcijas deputāti, kuru ieskatā ne par kādu stabilitāti nevar būt runa, jo īpaši reģionos.

Nellija Kleinberga

Nellija Kleinberga
LRA Saeimas frakcijas vadītāja

Visi priekšvēlēšanu solījumi par stabilitāti un nodokļu sloga samazināšanu, izskatās, ir pazuduši. Pašlaik uzņēmēju vidū ir nostiprinājies viedoklis, ka valsts ekonomika un nodokļu politika ir piemērota galvaspilsētai un vairāk attīstītajiem Pierīgas reģioniem, ignorējot citu reģionu un novadu atšķirības.

Opozīcija tāpat nosauca daudzus iemeslus, kāpēc jauno budžetu tā neatbalsta.

Silvija Šimfa

Silvija Šimfa
Saeimas deputāte, NSL

Mēs balsojam pret pārāk lēno un nebūtisko vecuma pensiju atvirzīšanu no nabadzības robežas. Mēs balsojam pret maksas medicīnu. Mēs balsojam pret zinātnes pakļaušanu iznīkšanai. Mēs balsojam pret prātam neaptveramo nesaimnieciskumu un tuvredzību, ļaujot turpināties ceļu sabrukšanai.

Vienlaikus arī opozīcija atzinīgi novērtēja, ka aizsardzības budžets nākamgad beidzot sasniegs divus procentus iekšzemes kopprodukta, kā to prasa NATO. Un arī opozīcija apsveica ideju samazināt pievienotās vērtības nodokļa likmi daudziem dārzeņiem un augļiem. Tiesa gan, izskanēja bažas, vai ieguvēji tiešām būs vietējie ražotāji un iedzīvotāji.

Juris Viļums

Juris Viļums
Saeimas deputāts, LRA

Sākotnējā iecere var beigties tikai ar to, ka ieguvēji būs tirgotāji. Tirgotāji, protams, no šīs PVN mazākās likmes iegūs, bet ražotāji, lauksaimnieki beigās tik un tā būs spiesti atdot lielajām tirgotāju tīkliem produkciju par tām pašām iepriekšējām cenām.

Plānots, ka budžetu Saeima apstiprinās pēc mēneša. Lai izvairītos no iepriekš pieredzētajiem lēmumiem nakts melnumā, ar budžetu saistīto likumu pieņemšanai parlamenta sēdes tiks rīkotas divas dienas pēc kārtas.

Sagaidāms, ka Saeima būtiskas korekcijas valdības sagatavotajā budžeta projektā neieviesīs. Izdevumiem nākamgad ir atvēlēti gandrīz deviņi miljardi eiro. Par jaunā budžeta galveno prioritāti ir atzīta veselības aprūpe, kurai paredzētais finansējums pirmo reizi pārsniegs miljardu eiro. Pārējās prioritātes ir aizsardzības stiprināšana, atbalsta palielināšana ģimenēm ar bērniem un autoceļu atjaunošana.

TOP komentāri

  • s
    0 0 0

    s

    Par budžetu vēl neko nevaru teikt,par nodokļu reformu ari, jo pieejamākie skaidrojumi tiek mudžināti un pilditi ar visādiem svešvārdiem un terminiem tā, ka man, pensionāram ar augstāko filologa izglītību, vairāk neskaidrs nekā skaidrs.Taču gribētos dzirdēt skaidru atbildi no kādas kpmpetentas amatpersonas par to, kas no Latvijā esošajiem uznēmumiem pieder Latvijai(vietējiem uznēmējiem)cik zemes vēl ir mūsu, bet ne dāņiem, krieviem, zviedriem utt,ko valdiba ir darījusi, lai neiztirgotu mūsu bagātības, jo pat mazās Igaunijas uzņēmēji spēj musējos pārpirkt.Kas tā par attīstību, ja peļņa aiziet uz citām valstīm.Ar nodokļiem vien tauta nespēj lielo birokrātiju uzturēt,lai gan viniem jau pietiek, neiznāk medikiem, pedagogiem, policistiem, vārdu sakot, mazajiem.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl