Budžets 2017: tiek prognozēta īpaši sīva cīņa par naudu

Komentāri

Ministrijas sākušas cīņu par nākamā gada valsts budžetu. Lai to sagatavotu, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) šonedēļ sāk individuālas sarunas ar katru ministru. Tikšanās tiek rīkotas pirms ministrijas valdībā iesniegušas aprēķinus par papildu nepieciešamo finansējumu.

Var prognozēt, ka cīņa par naudu būs jo īpaši sīva. Tas tāpēc, ka saskaņā ar esošajām aplēsēm papildu finansējums, ko valsts naudas maka turētāji var atļauties atvēlēt kopā visām ministrijām, nesasniedz pat desmit miljonus. Ārpus konkurences gan ir Veselības ministrija, kas pretendē papildus iegūt 35 miljonus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

FM: Ministrijām nākamgad kopumā papildus pieejami aptuveni deviņi miljoni eiro

“Nākamajā gadā tie varētu būt apmēram deviņi miljoni eiro. Un ja papildus mums Eiropas Komisija saskaņos strukturālās reformas veselības nozarei, tad veselības nozarei vēl papildu 35 miljoni. Bet šie arī ir indikatīvi dati, jo gada vidū mēs aktualizēsim izaugsmes rādītājus, kur mēs redzam, ka ekonomika kopumā Eiropā kļūst lēnāka, un tas var ietekmēt arī mūsu nākamā gada budžetu. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi tikties ar katru ministru. Saprast, kas ir viņa svarīgākā prioritāte nākamajā gadā,” norāda finanšu ministre.

Reizniece-Ozola cer, ka budžetu izdosies izveidot koleģiāli un ministri jau tā mazo deķi nevilks katrs uz savu pusi. Viens no iemesliem, kāpēc šoreiz tiek rīkotas individuālas sarunas, ir censties izvairīties no tā, ka ministriju pieprasītais papildu finansējums ir mērāms vairākos simtos miljonu eiro.

“Nu, skaidrs, manuprāt, nav jēgas būvēt gaisa pilis. Es gribu izstāstīt ministriem, kādas ir reālās budžeta iespējas, un tad, es domāju, mēs veidosim tādu kopīgu piedāvājumu, ko varētu no nākamā gada budžeta finansēt,” saka Reizniece-Ozola.

Tikmēr katrai no trīs partijām, kas veido valdību, ir savas prioritātes, par kuru finansējumu tās sola cīnīties.

“Ir skaidrs, ka ir jomas, par ko mēs aktīvi arī iestāsimies. Es tikai varbūt dažas nosaukšu. Mēs gribam redzēt risinājumus nākotnē kontekstā ar pedagogu atalgojuma reformu, proti, par mākslas skolu pedagogu atalgojumu, kas ir šobrīd, ja tā varētu teikt, līdz galam neskaidrs jautājums par finansējuma avotiem. Tāpat tiesu sistēmā mums ir ļoti akūts jautājums par tiesu darbinieku atalgojumu, par ko ir arī daudz runāts. Un virkne citu jautājumu. Tāpat attiecībā uz demogrāfijas jomu noteikti būs mums arī šeit iniciatīvas,” stāsta VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš.

Katrai partijai – savas prioritātes

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) norāda, ka Vienotības lielās prioritātes jau ir atskaņotas. “Tā ir izglītības reformas turpināšana un iekšlietas. To mēs esam premjeram pieteikuši. Arī vēl viens jautājums, kas mums būs ļoti svarīgs – minimālās algas celšana. Mēs redzam šis ir ļoti svarīgs jautājums, lai cilvēki nebrauktu no šejienes prom. Par to arī mēs cīnīsimies,” saka Ašeradens.

Koalīcijas politiķi neslēpj, ka budžeta veidošana ir viens no smagākajiem jautājumiem, un arī premjers nelolo ilūzijas, ka tas būs vienkārši.

“Nebūs vienkārši viennozīmīgi. Tāpēc ka, ja tāda pati budžeta izpilde acīmredzot arī būs, un tas ir apmēram 100%. Nekādi papildu ienākumi šogad nav. Tas nozīmē arī nākamgad uzreiz pieaugumu nevar prognozēt, bet vēlmes šobrīd, protams, ir ļoti lielas,” stāsta Kučinskis.

Mediķi par papildu finansējumu cīnās ar protestiem un draudiem prasīt premjera atkāpšanos. Savukārt, kāda ir ministriju “apetīte” pēc papildu finansējuma, kļūs zināms pēc pāris nedēļām, jo līdz mēneša beigām tām valdībā jāiesniedz savi pieprasījumi.

Video

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl