Budžeta pieņemšanai pagaidām nav garantēts visu koalīcijas deputātu atbalsts

Pievienot komentāru

Saeimā nonācis nākamā gada valsts budžeta projekts. Turpinot tradīciju, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola parlamentā trešdien, 11. oktobrī, nogādāja budžeta portfeli. Tas šoreiz ir gandrīz deviņu miljardu eiro vērts – tik daudz atvēlēts nākamā gada izdevumiem.

Tradīcija budžetu Saeimā nogādāt no Finanšu ministrijas uz parlamentu, nesot portfeli, tika aizsākta 1997. gadā. Portfelis tas pats, bet budžets katru gadu cits. Nākamajā gadā vislielākais finansējuma palielinājums atvēlēts veselībai, aizsardzībai un demogrāfijai.

Dana Reizniece-Ozola budžeta portfeli nes otro reizi, taču satraukumu tas nav mazinājis. “Kājas mazliet trīc,” viņa saka.

Par jaunā budžeta simbolu izvēlēts ābols, kas rotā kastīti, kurā ievietota zibatmiņa ar budžeta elektronisko versiju.

Dana Reizniece-Ozola

Dana Reizniece-Ozola
finanšu ministre, ZZS

Mēs domājam, ka ar šo budžetu, ko valdība ir sagatavojusi, mēs kļūsim stiprāki un veselāki. Šeit glabājas vitamīni gan uzņēmējiem, tautsaimniecībai, gan veselībai.

Budžeta pieņemšana ir izšķirīgi svarīga valdībai, jo balsojums par budžetu ir arī uzticības balsojums valdībai. Vai budžetu atbalstīs visi koalīcijas deputāti, Saeimas priekšsēdētāja atturas garantēt.

Ināra Mūrniece

Ināra Mūrniece
Saeimas priekšsēdētāja, VL-TB/LNNK

Ir grūti dot solījumus cita vietā.

Premjera partijas Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis sagaida, ka neviens koalīcijas deputāts budžetu netorpedēs. Uz nedalītu atbalstu viņš cer arī no “Vienotības”, kuras frakcija ir sašķēlusies.

Augusts Brigmanis

Augusts Brigmanis
ZZS Saeimas frakcijas vadītājs

Es gribētu ticēt, ka tie solījumi, ko ir paudusi “Vienotības” frakcijas vadība, ir apstiprināti ar reālu segumu.

Tomēr nedalīts “Vienotības” atbalsts pagaidām nav garantēts. Par to liecina Andreja Judina sacītais LNT ziņām. Viņš ir viens no četriem deputātiem, kuri nodibinājuši savu partiju, bet turpina darboties “Vienotības” frakcijā.

Andrejs Judins

Andrejs Judins
Saeimas deputāts, “Vienotība”

Es neesmu balsošanas mašīna. Es lasīšu un balsošu atkarībā no satura, nevis tāpēc, ka es kādam kaut ko esmu solījis.

Šādas attieksmes dēļ “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa nolēmusi atkārtoti lūgt partijas vadību izvērtēt “četrinieka” tiesības turpināt būt “Vienotības” frakcijā.

Solvita Āboltiņa

Solvita Āboltiņa
“Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja

Vai var atrasties politiskās partijas frakcijā tad, kad tas ir izdevīgi, un nebūt tajā, kad tas nav izdevīgi?

Āboltiņa vienlaikus uzsver, ka “Vienotības” sašķeltība draudus valdības stabilitātei nerada.

Solvita Āboltiņa

Solvita Āboltiņa
“Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja

Es katrā ziņā gribu apstiprināt, ka pat tad, ja šie četri cilvēki aiziet vai nepiedalās balsojumā, “Vienotības” dēļ nav apdraudēta budžeta pieņemšana, jo koalīcijas balsu pārsvars ir pietiekams.

Koalīcijai parlamentā patlaban ir 59 deputātu vairākums.

Lasi vēl