Komentāri

Aprit mēnesis kopš traģiskajiem teroristu uzbrukumiem Parīzē, kas prasīja 17 cilvēku dzīvības. Politiķu vidū turpinās diskusijas par pretterorisma pasākumiem Eiropā, kas no vienas puses ierobežotu iedzīvotāju tiesības uz privātumu, no otras – dotu plašākas pilnvaras tiesībsargājošās iestādēm. Brutālais slaktiņš satīriskā žurnāla Charlie Hebdo redakcijā mediju vidē gan jūtamas pēdas nav atstājis – ierobežot vārda brīvību teroristiem nav izdevies.

Pasaules reakcija pēc traģiskajiem notikumiem politiski satīriskā izdevuma Charlie Hebdo redakcijā bijusi dažāda.

Kamēr Eiropas līderi un iedzīvotāji vienojās kopīgā gājienā iestājoties par vārda brīvību, islāmticīgo valstīs notika gājieni, kas nosodīja pravieša Muhameda attēlošanu karikatūrās, kas bija galvenais iemesls, kādēļ redakcijai tika uzbrukts.

Runājot par pašu Franciju, tad neilgi pēc traģēdijas valsts iekšlietu ministrs Manuels Valls paziņoja, ka turpmāko trīs gadu laikā tiks stiprināta policijas kapacitāte, īpaši koncentrējoties uz svarīgu objektu apsardzi.

Savukārt jau plašākā kontekstā apšaude Charlie Hebdo redakcijā bija izšķirošais piliens, lai Eiropas Savienības darba kārtībā ar jaunu sparu diskutētu par antiterorisma pasākumiem. Gan ar eiropiešu vēlmi karot džihādistu rindās, gan par to, kas notiek kad šādi karotāji atgriežas mājās.

Vēl pagājušajā nedēļā Rīgā notikušajā Eiropas Savienības Iekšlietu un tieslietu ministru konferencē galvenās sarunas bija par aviopasažieru datu kontroli un nodošanu tiesībsargājošo iestāžu rokās, gan privāto datu kontroli – kredītkaršu lietošanas vēsturi un citus.

Šie jautājumi apspriesti arī agrāk – taču saskārušies gan Eiropas parlamenta, gan atsevišķu valstu iebildumiem.

Mazāku ietekmi notikumi atstājuši uz masu medijiem. Iepriekš tika pieļauts, ka Eiropā varētu mazināties divdomīgu karikatūru publicēšana, kā arī mediju vairīsies no etniski jutīgu materiālu publicēšanas.

Vēl mazākas pārmaiņas jūtamas tepat Latvijā. Tas tiek skaidrots ar to, ka pašos pamatos vārda brīvība šeit netiek apdraudēta, savukārt, karikatūras līdz šim nav uzskatītas par aizskarošām.

Madžinš 00;26 nemetīšos apgalvot, ka notikumi Francijā nav likusi aizdomāties, tas pārrunāt gan menedžmenta, gan redakcijas līmenī, bet lai teiktu, ka tas ietekmējis mūsu darbu un attieksmi pret materiāliem, tā nav

Lai arī pēc Parīzes notikumiem, diskusijām dots restarts, ātrs risinājums nebūs iespējams, jo atrast balansu starp sabiedrības drošību un tās cilvēktiesībām nebūs viegli.

Lasi vēl