2 komentāri
Bronzā liets ar apzeltītām un sanošām bitēm – Beļģijā izstādīs pieminekli latviešu karagūstekņiem
Foto: Jānis Zvērs

Zēdelgemas pilsēta sadarbībā ar Okupācijas muzeju nolēmusi uzstādīt piemiņas zīmi 11 727 latviešu karavīriem, kuri pēc Otrā pasaules kara beigām nonāca Zēdelgemā kā karagūstekņi.

Lai piemiņas zīmei “Piemineklim Brīvībai” atrastu labāko veidolu, tika izsludināts slēgts konkurss starp pieciem Latvijas tēlniekiem, kuri ir izveidojuši un iesnieguši vērtēšanai sešus ideju metus. Žūrija lēma, ka visatbilstošākais ir Kristapa Gulbja izstrādātais projekts “Latvijas stāvstrops”.

Tēlnieks uzskata, ja veido darbu, kuru izstādīs sabiedriskā vidē, ir svarīgi, lai mākslas darba ideja būtu viegli uztverama ikvienam, kas ikdienā tam paiet garām, tāpēc darbu viņš centies veidot tā, lai piemineklis pilsētvidē izskatītos pēc iespējas dabiskāk. Gulbis kā noteicošo simbolu  izvēlējies bites, jo, lūkojoties Eiropas tautu mitoloģijā, tulkojums bišu darbam un nozīmei cilvēka dzīvē ir līdzīgs un saprotams vairākās valstīs.

Mākslinieks stāstīja, ka pieminekli veidos bronzā atliets strops ar apzeltītām bitēm uz nerūsējošā tērauda sastatnes. Tam tiks pievienots arī skaņas elements – Latvijā, dabiskā vidē ierakstīta stropa bišu zuzēšana. Gulbis atzīmē, ka vidējais bišu skaits stropā ir 15 000 līdz 50 000, kas ir līdzvērtīgs nometnē ievietoto karavīru skaitam.

Pieminekli plānots atklāt 2018.gada oktobrī.

Konkursu kopīgi rīkoja Zēdelgemas pilsēta un Okupācijas muzejs. Tajā piedalījās tēlnieki Aigars Bikše, Ojārs Feldbergs, Kristaps Gulbis, Pauls Jaunzems, un Gļebs Panteļejevs.

TOP komentāri

  • a
  • Egils Turks
    0 0 0

    Egils Turks

    "...lai piemineklis pilsētvidē izskatītos pēc iespējas dabiskāk. Gulbis kā noteicošo simbolu izvēlējies bites..." Ir gan dzirdēts, konkrēti šovasar Rīgā, ka bites tīri labi dzīvojas arī pilsētas apstākļos, bet - tās nu nekādi nevar saukt par dabisku pilsētvides elementu! :D

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl