Brīvdabas muzejs vasaras sezonu atklāj, mazgājot veļu ar pelniem

Pievienot komentāru
Brīvdabas muzejs vasaras sezonu atklāj, mazgājot veļu ar pelniem
Foto: Jānis Zvērs, TV3 Ziņas

Ar podnieku amata godā celšanu un veļas mazgāšanu ar pelniem, pēc sentēvu modes, Brīvdabas muzejā atklāta vasaras sezona. Šī vasara muzejam solās būt rosīga, jo līdz ar simtgades svinībām un Dziesmusvētkiem Rīgu piepildīs tūkstošiem viesu. Kādas noskaņas valda muzejā un kas apmeklētājiem obligāti jāapskata?

Šovasar īpaši godināta Vidzemes podnieka darbnīca – ceplis ”Čipati”, kas svin savu piecdesmit gadu jubileju jaunajās mājās – Brīvdabas muzejā. 19. gs. 70. gados celtajā darbnīcā savulaik darbojies izcilais Lejasciema podnieks Gustavs Ozoliņš, kurš šobrīd ir pazīstams ar īpašu trauku rotāšanas tehniku.

“Viņš māla krūzītes izvirpoja un rotāja ar baltmālu, vēlāk ar ziepjūdenī šķīdinātu pigmentu veidoja šādus rakstus. Unikālākie veidi, rokraksts, ko citi pārņēma. Estēts, gribēja traukus darīt skaistus,” norāda vēsturniece Eva Liepiņa.

“Sēdēja ar skatu pret logu, ar kājām griež ripu uz priekšu. Jebkura forma tapa!” piebilst muzeja pārstāve Kristīne Kūla.

Īpašs ir ceplis, kas izmūrēts zem darbnīcas grīdas. Šādi cepļi ir raksturīgi tieši Vidzemei. Svilpaunieku izgatavošana no malas izskatās teju vai pēc kulināra piedzīvojuma – māla pikucīti, no kura beigu beigās sanāk svilpe putna formā, sākotnēji apstrādā kā.. pelmeni.

Muzeja apmeklētājus vienmēr sajūsmina senlaicīgā veļas mazgāšana. Pulvera vietā izmantoja ekoloģisku produktu – pelnus. “Iepriekšējā vakarā sabēra kulītē, iebēra spainītī, veidojas sārms, kas tek spainītī,” skaidro muzeja darbiniece Inga Siliņa.