Brīvdabas muzejā ēkai darina jumtu no bērzu tāsīm

Pievienot komentāru
Brīvdabas muzejā ēkai darina jumtu no bērzu tāsīm

Jumts, kas darināts no bērzu tāsīm, priežu lubām, neizmantojot nevienu naglu. Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā meistari vienai no senajām ēkām liek šādu, īpašu jumtu.

Jumts tiek darināts pēc sentēvu metodes, izmantojot īpašu tehnoloģiju – plēstus lubu dēļus un bērzu tāsis.

Seno būvniecības tehnoloģiju meistars Edgars Melnis kopā ar kolēģi liek tā dēvēto lubu jumtu. Lubas ir plēsti priežu dēļi, to sagatavošanā netiek izmantots zāģis, bet gan cirvis. Ar cirvi iecērt pāris metru garā baļķī un tālāk aizcirsto loksni plēš ar rokām.

Šāda jumta darināšanai padarinātās lubas ir tikai daļa nepieciešamā materiāla. Viens no svarīgākajiem un visgrūtāk iegūstamajiem materiāliem ir bērzu tāsis. Kvalitatīvas un nepieciešamā izmēra tāsis var iegūt tikai ap Jāņiem, citā laikā tās nelec nost no koka stumbra.

Tāsis tiek izmantotas, jo tās ir mitrumizturīgas. Tāpēc tās klāj pirmās uz horizontālajām laktām, un pēc tam tāsis piespiež ar lubām, šāds jumts tiek veidots, neizmantojot naglas vai citus metāla stiprinājumus.

Uzliktās tāsis un lubas, visbeidzot, noslogo ar sijām un slogbaļķiem.

Brīvdabas muzeja pārstāvis Mārtiņš Kuplais norāda, ka jumts, kas tagad tiek darināts, bija zināms visā Latvijas teritorijā. Zemnieki šādus jumtus lika, jo visus materiālus varēja sagādāt tuvējā mežā. “Zemnieks šādu jumtu varēja uztaisīt tikai ar cirvi, viņam nevajadzēja nevienu citu darbarīku. Ar cirvi nocirta baļķi, ar cirvi viņu izdarināja un šo jumtu noplēsa ar cirvi.”

Ņemot vērā, ka šāds jumts prasa ļoti daudz materiāla, piemēram, Kurzemes hercogistē krauto jumtu būve bija aizliegta. Tāpēc zemniekiem bija jāpāriet uz siena jumtu darināšanu.

Muzeja pārstāvis piebilst, ka tāsis krietni pārdzīvos tām virsū uzliktās lubas un citus materiālus, kas parasti kalpo līdz piecpadsmit gadiem. Tāpēc bieži vien, liekot jaunu jumtu, iespējams izmantot jau lietotās bērzu tāsis.

Tāsis iespējams iegūt tikai aptuveni pāris nedēļu ilgā intervālā ap Līgosvētkiem, tad pietiek ar nazi iegriezt nepieciešamā garuma griezumu, un tāss teju pati lec nost no bērza stumbra.

Tāsis griež tikai no tiem kokiem, kas domāti nociršanai, jo koks bez tāss tāpat neaugs.