Brisele: Cūku mēris ir vairāk Baltijas nekā visas Eiropas problēma

0 Komentāru
Brisele: Cūku mēris ir vairāk Baltijas nekā visas Eiropas problēma
FOTO: LETA

Latvijas zemniekus un lauksaimniekus šobrīd piemeklējušas divas nelaimes reizē – no vienas puses Krievijas embargo, no otras – Āfrikas cūku mēris. Brisele mēģina radīt mehānismu, kā mazināt abu triecienus, taču šajā sāncensībā mazāku ievērību gūst cūkām nāvējošā sērga, kas, raugoties no Briseles pozīcijām, ir vairāk Baltijas nekā visas Eiropas problēma.

Krievija savus tirgus Eiropai aizvēra 7. augustā, sāpīgi iesitot tik plašam produktu lokam, ka Eiropas Komisijai pagāja krietns brīdis, lai aptvertu, kā visiem zemniekiem un uzņēmējiem radītos zaudējumus mazināt.

Augusta beigās tika izsludināta 125 miljonu eiro palīdzības paka, uz kuru dažās dienās pretendentu jau bija vairāk nekā pārdalāmā summa, radot aizdomas par krāpšanos. Tagad izsludināta jauna, 165 miljonu palīdzība. Taču mūsu zemniekus sadusmo, kā viņi teic – ”biezo” valstu attieksme, ar pierobežas valstīm daloties neiegribi.

Zemnieki sūdzas par pārāk sarežģītu atbalsta procedūru. Taču tāda vai citāda, tā tomēr ir lielāka par to, ko Baltija saņems cīņai ar Āfrikas cūku mēri.

Ja sērgu neapturēs pie mūsu robežām, tā izplatīsies tālāk kontinentā. Tāpēc Lauksaimniecības komiteja sola cīnīties par lielāku finansiālo atbalstu Baltijas un Polijas cūkkopjiem, taču pastāv bažas, ka tas varētu nākt par vēlu.

Skaties.lv jau ziņoja, ka šobrīd visām trim Baltijas valstīm dzīvniekiem bīstamā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) ierobežošanai un informatīvās kampaņas izvēršanai Eiropas Savienība (ES) piešķīrusi 2,5 miljonus eiro, un ”faktiski nav nekas”, sacīja Sandra Kalniete, Eiropas Parlamenta deputāte. Viņa norādīja, ka šajā gadījumā Baltija ir Eiropas buferzona.

0 Komentāru