Brisele ceļā uz reņģu zvejniecības iznīdēšanu Latvijā

19 komentāri

Pirms 10 gadiem reņģes zvejoja 42 Latvijas uzņēmumi, no kuriem šobrīd eksistē vairs tikai astoņi, tomēr nu arī šo uzņēmumu pastāvēšana ir apdraudēta. Eiropas Savienības Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministri šodien Briselē lemj par reņģu nozvejas kvotas samazināšanu Rīgas jūras līcī. Eiropas Komisijas priekšlikums paredz reņģu ieguvi samazināt par 21%.

Nepieciešamība kvotu samazināt pamatota ar zinātniski celtu trauksmi par aizvien sarūkošajiem reņģu krājumiem. Kvotas samazinājums 21% apmērā attiektos uz visu Rīgas jūras līci, tādējādi ietekmējot Latvijas un Igaunijas zivsaimniekus. Latvijas Zivsaimnieku asociācijas prezidents Inārijs Voits neslēpj, ka izmaiņu dēļ zvejniekiem būtiski saruks ienākumi.

Nākamgad saimniekam jāpasaka, ka kapteinim, mehāniķim un zvejniekam, ka alga samazināsies par 21%. Problēmas radīsies noturēt cilvēkus uz kuģa, viņiem būs jāpiemaksā vairāk algās. Iedomājieties, ja kvotu samazina katru gadu, tad cik ilgi tā firma var izturēt? Rīgas līcī zvejo tikai igauņi un latvieši, un ES maz interesē, kas notiek tajās divās valstīs. Ja zinātnieki saka par 21% samazināt, tad samazinās.

90% no Rīgas līcī nozvejotajām zivīm ir reņģes, turklāt jau iepriekšējos gados to kvotas sarukušas par ceturto daļu. Zivsaimnieku skatījumā, šobrīd pieļaujamais samazinājums nedrīkstētu būt lielāks par 11%. Zivsaimnieku asociācijas prezidents Inārijs Voits ir pārliecināts, ka zinātnieku trauksme par izmirstošajām reņģēm ir pārspīlēta.

Pierādījām, ka biomasa 2018. gadā pieaug, pat ja mēs izzvejojam maksimāli atļauto daudzumu – 38% biomasas. Vispār Rīgas jūras līcī stāvoklis ir labs. Nav tā, ka tur kritiski būtu.

Vienlaikus, zvejnieki uzsver, ka kvotas samazinājums ir kārtējais darvas piliens jau tā nīkuļojošās zivsaimniecības nozares kausā. Uzņēmuma ”Gamma A” izpilddirektors Ivars Pūciņš tostarp min Krievijas embargo negatīvās sekas.

Visi tirgi ir samazināti – Krievijas nav. Turklāt Krievija ir piespiedusi nepirkt visas pārējās NVS valstis. Ukrainā politiskās kara situācijas dēļ ir maksātnespējīga un nevar iepirkt tādus daudzumus. Apgūt Ķīnas un visus citus tirgus nav iespējams, tur ir vajadzīgi gadi.

Ivars Pūciņš arī prāto, ka reņģu kvota tiek samazināta apzināti.

Reņģe un brētliņa Eiropā skaitās lopbarības zivs, un Eiropa grib dabūt mūsu kvotu zivju miltiem – dāņiem Bornholmā un citur. Kaut kāda politika notiek un kaut kāda pārbīde notiek.

Lai kompensētu reņģu kvotas samazinājumu, Eiropas Komisija piedāvā par 40% palielināt brētliņu nozveju. Zemkopības ministrijas skatījumā Latvijas zvejniekiem tas neko nedos, jo daudzi no tiem, kas zvejo reņģes, neko citu nezvejo. Komisijas priekšlikumu Zemkopības ministrija neatbalsta, uzsverot, ka kvotas samazinājums nedrīkstētu būt lielāks par 11%.

Foto

Video

TOP komentāri

 • valdis
  +6 +5 -1

  valdis

  nozvejas kvotu jaasamazina...Riigas liicis nav neizsmelams....regulari braucot pie radiem kuri dzivo līča krastaa redzu kaa samazinaas zivis kuras smel no liica....70gados pie katras majas bija kupinatava un zivis tur kuuopnaaja pagales lielumaa...ar katru gadu zivju izmers samazinaajaas un kupinatavu skaits liidz ar vinaam....drosi vien samazinas nozvejas kvotas robezaas no 12 lidz 15 procentiem...
  paarstraadaataaji , lai neciikst...kas tas bija par biznesu kas darbojaas tikai vienam pircreejam? kad Krievijas tirgus bija valaa vajadzeja mazaak pelnas dividendees iznemt , bet ieguldiit jaunu tirgu izpeetee un mekleesana....tad tagad nevajadzetu gaudot
 • Visvaldis
  +4 +4 0

  Visvaldis

  Cik tad var nacionāli-tradicionālās nozares Latvijā nīdēt ! Vienreiz tak jāparāda kārtīgs mugurkauls,kā citi aizsargā savas nacionālās vērtības ! Ja kāds to nevar parādīt savas mīkstmiesības dēl,tad jādod iespēja strādāt šajā vietā spējīgākam.
 • Tētuks

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl