Brigmanis: Gobzems ir situācijas ķīlnieks, noņemt viņu no trases nebūtu korekti

33 komentāri

Sarunās par valdības veidošanu liela progresa pagaidām nav. Lielāka skaidrība par to, vai premjera amata kandidātam Aldim Gobzemam (“KPV LV”) izdosies izveidot valdību, gaidāma nākamās nedēļas sākumā.

Jautājums par pielaidi valsts noslēpumam ir tas, kas Gobzema izredzes šobrīd apdraud visvairāk. Un, visticamāk, viņam arī neizdosies mainīt pielaižu izsniegšanas kārtību, jo tam nav nedz potenciālo koalīcijas partneru, nedz Valsts prezidenta atbalsta.

Piektdien notika nu jau kārtējais valdības veidojošo partiju sarunu raunds. Arī tas daudz jaunumu nenesa. Partijas sākušas runāt par valdības veicamajiem darbiem. Gobzemam tika iesniegti veicamo darbu prioritāšu saraksti.

Tomēr galvenā intriga Gobzema valdības tapšanas stāstā joprojām ir jautājums par pielaidi valsts noslēpumam.  Satversmes aizsardzības birojs (SAB) paziņojis, ka līdz pat maijam varētu pētīt, vai “KPV LV” līderim var uzticēt valsts un NATO noslēpumus. Gobzems par šādu, viņaprāt, nedemokrātisku kārtību pauda sašutumu, mudinot pārbaudes termiņu būtiski saīsināt. Lai jautājumu risinātu, piektdien Rīgas pilī bija iecerēta visu iesaistīto pušu tikšanās. Taču Vējonis nepiekrita.

Rīgas pilī TV3 Ziņas noskaidroja, ka “KPV LV” oficiālu lūgumu tikties nosūtījuši tikai 30. novembrī, taču, kas pats būtiskākais, Valsts prezidents neuzskata, ka valsts pielaižu regulējumā būtu kādas nepilnības. “Valsts drošības un demokrātijas pastāvēšanas interesēs ir vērtēt personu atbilstību pieejai valsts noslēpumam ar mērķi sargāt valsts noslēpumu un sabiedrības kopējās intereses, tāpēc pielaides nevar tikt piešķirtas automātiski. Latvijas likumos ir nodrošināts līdzsvars starp valsts drošības un demokrātijas interesēm,” atzina Vējonis.

Gobzema potenciālie sadarbības partneri neslēpj, – bez pielaides vadīt valdību nevarēs. Taču, kā risināt šo jautājumu, idejas nevienam īsti arī nav.

ZZS pārstāvis Augusts Brigmanis:

Gobzema kungs ir šīs situācijas ķīlnieks. Noņemt Gobzema kungu no trases, tāpēc ka nav atrisināts pielaides jautājums, nebūtu korekti. Agri vai vēlu skaidrībai par to, vai Gobzemam var vai nevar būt pielaide, būtu jābūt.

“Attīstībai/Par!” līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts:

Es nezināju, ka šī saruna nenotiks. Es vēl biju sajūtā, ka šī saruna būs. Mums likās, ka šī saruna ir būtiska, ka būtu labi tajā satikt arī drošības iestāžu vadību.

Nākamā tikšanās starp partneriem gaidām jau sestdien.

33 komentāri