Brīdinājums no Igaunijas: ērces izplata jaunas un bīstamas slimības

2 komentāri
Brīdinājums no Igaunijas: ērces izplata jaunas un bīstamas slimības
Autors: LETA

Satraucoša vēsts no Igaunijas. Kaimiņvalsts mediķi brīdina iedzīvotājus, ka ērces pārnēsā ne tikai encefalītu vai Laimas slimību, bet vairākas citas bīstamas kaites. Latvijas Infektoloģijas centrā norāda, ka mūsu valstī situācija ir līdzīga.

Simptomi līdzīgi kā gripas slimniekiem

Igaunijas mediji ziņo, ka pie viņiem ērces pārnēsā arī anaplazmozi, kas izraisa galvassāpes, muskuļu sāpes un vājumu. Arī ērlihiozi, kas izraisa drudzi, vājumu un izsitumus. Latvijas infektoloģijas centrā uzsver, ka par situāciju Igaunijā zina un šīs slimības jau ir atceļojušas pie mums. Piemēram, šogad reģistrēti seši pacienti ar diagnozi – ērlihioze. Speciālisti iesaka ģimenes ārstiem pievērst uzmanību iepriekš minētiem  simptomiem un izvaicāt pacientu.

”Ja cilvēks pastāstīs, ka viņam pirms nedēļas vai divām bija piesūkusies ērce un ja ārstam nav skaidrs, kas tas īsti ir – ir vērts viņu nosūtīt pie speciālista. Mēs jau darbosimies tālāk,” skaidroja Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse.

Ārstēšana jāuzsāk laikus

Infektologi stāsta, ka visas šīs it kā jaunās ērču pārnēsātās slimības ārstējamas ar antibiotikām un nav tik bīstamas kā encefalīts vai Laimas slimība. Tomēr, laikus neuzsākot ārstēšanu, sekas var būt dramatiskas.

”Šie aģenti, kurus ērces pārnēsā var skart arī plaušas, sirds muskuli, var arī nieres skart. Atkarībā no tā, kuras orgānu sistēmas cieš visvairāk, var būt sarežģījumi. Smagos gadījumos arī letālas sekas. Bet tas notiek reti,” piebilda daktere.

Pret anaplazmozi un ērlihiozi nav izstrādāta vakcīna un pote pret ērču encefalītu no šīm saslimšanām nepasargās. Tās gan sastopamas retāk nekā encefalīts vai Laima slimība.

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka šogad līdz 27. jūnijam reģistrēti 17 ērču encefalīta slimnieki un 74 pacienti, kuri ārstēja Laimas slimību.

Video