Brāļu kapos pārapbedī Ziemassvētku kaujās kritušos latviešu strēlniekus

0 Komentāru
Brāļu kapos pārapbedī Ziemassvētku kaujās kritušos latviešu strēlniekus
IVO JURKĀNS, LNT ZIŅAS

Sestdien brāļu kapos ”Silenieki” Jelgavas novada Valgundes pagastā tika veikta Pirmā pasaules kara Ziemassvētku kaujās kritušo latviešu strēlnieku pārapbedīšanas ceremonija.

Šodien Latvijā notiek Ziemassvētku kauju 102. gadadienai veltīti atceres pasākumi. Tostarp ikviens tika aicināts doties aptuveni sešu kilometru garā lāpu gājienā no ”Mangaļiem” uz Ložmetējkalnu, lai pēc tam vienotos piemiņas brīdī. Ložmetējkalnā jau tradicionāli iededz arī atmiņu ugunskurus.

Ziemassvētku kaujas bija vienas no lielākajām un sīvākajām kaujām Latvijas teritorijā Pirmā pasaules kara laikā. Kaujas notika starp vācu 8. un krievu 12. armijas daļām, kuru sastāvā cīnījās astoņi latviešu strēlnieku pulki. Ģenerāļa Augusta Misiņa vadībā strēlniekiem bez artilērijas atbalsta izdevās pārraut vācu fronti Lielā Tīreļpurva rajonā un izlauzties cauri nocietinājumiem, nokļūstot līdz Ložmetējkalnam. Šajās kaujās krita daudz strēlnieku, taču vienlaikus tās cēla tautas nacionālo pašapziņu un apliecināja latviešu spēju aizstāvēt savas intereses ar militāra spēka palīdzību.

Ziemassvētku kaujas norisinājās no 1916. gada 23. līdz 29. decembrim pēc vecā stila jeb no 1917. gada 5. līdz 11. janvārim pēc jaunā stila, norāda Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļas vecākā referente Vita Briže.

0 Komentāru