“Bites atšķirībā no sievietēm nekad bez vajadzības nedzeļ!” Pasaulē atzīmē Bišu dienu

1 komentārs
“Bites atšķirībā no sievietēm nekad bez vajadzības nedzeļ!” Pasaulē atzīmē Bišu dienu
Foto: LETA

Dravnieki visā pasaulē svētdien savām bišu saimēm pievērsa īpašu uzmanību, jo šogad pirmo reizi tika atzīmēta Pasaules bišu diena.

Šī Apvienoto Nāciju Organizācijas ieviestā Bišu diena tiek atzīmēta, pateicoties slovēņu biškopjiem, kuri trīs gadus cīnījās, lai 20. maiju atzītu par Pasaules bišu dienu. Tas ir brīdis, kam esot jāatgādina, cik ļoti svarīgas un aizsargājamas ir bites.

Dravnieks Uģis Mālnieks norāda, ka bišu vērtību par augstu novērtēt nevar. Daudzas lietas par bitēm vēl tikai tiek pētītas un, visdrīzāk, visus noslēpumus atklāt neizdosies.

Uģis Mālnieks
pilsētas dravnieks

Ne par velti ir teiciens, ka ar bitēm nekad neko nevar zināt. Es dažkārt saku, tās bites ir tā kā pavisam nedaudz foršākas par sievietēm, jo atšķirībā no sievietēm viņas nekad bez vajadzības nedzeļ, sievietēm tāds niķis gan piemīt.

Medus ir tikai viena, svarīga, bet – ne galvenā lieta, ko cilvēki un visa pārējā pasaule gūst no bišu čaklās darbošanās. “Apputeksnēšana ir viņu svarīgākā funkcija, tā zinātniski sakot,” norāda dravnieks.

Tieši tas, ka bites, vācot medu, lido no zieda uz ziedu un veic apputeksnēšanu, padara viņas par teju neaizstājamām. Ir vēl daži lidoņi, kas arī dara līdzīgu darbu, taču ne tādos apmēros kā bites.

Uģis Mālnieks
pilsētas dravnieks

Uz zemes bites ir svarīgākie kustonīši, kas nu ir. Un nākamie aiz bitēm ir biškopji. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ja bišu populācija sāktu izsīkt, tad zemeslode uz katastrofas robežas nonāktu jau pēc 5-7 gadiem.

Tieši tāpēc slovēņu biškopji aktīvi virzīja Pasaules bišu dienas atzīšanu. ANO sanāksmē Bišu dienu atzina pagājušā gada decembrī. 20. maijs izvēlēts par godu Antonam Janša, kurš 18. gadsimtā pirmais lika mūsdienīgas biškopības pamatus, tie ļāva daudz vienkāršāk uzturēt bišu saimes. Tāpēc tikai ar retu dravnieka iejaukšanos bites un viņu karaliene spēj paveikt tik daudz.