Komentāri

Valdībai radušās kārtējās problēmas ar videi un cilvēkus veselībai bīstama objekta likvidāciju. Pēc tam, kad uz nenoteiktu laiku apstājušies sērskābā gudrona dīķu sanācijas darbi, līdzīgs liktenis var piemeklēt vēl bīstamāko Salaspils kodolreaktoru demontāžu.

Valsts kontrole atklājusi, ka, par spīti budžeta piešķirtajiem līdzekļiem, darbi uz priekšu nekust, bet daļa līdzekļu jau iztērēta citām lietām. Vides ministrijai pakļautie atbildīgie dienesti, gan akcentē, ka satraukumam, nav pamata.

To, ka no padomju laikiem mantotais Salaspils kodolreaktors tiks demontēts, varasiestādes sola jau kopš 90. gadiem, taču tālāk par vārdiem valsts nav tikusi.

Pērn Latvijas universitātes pamestajā Salaspils kodolreaktorā situācija kļuva kritiska. Tvertnēs ar radioaktīvo šķidrumu veidojās sūces. Valdība uz ātru roku sameklēja finansējumu, lai tvertnes salabotu, vienlaikus satrauktajiem salaspiliešiem solot sākt kodolreaktora demontāžu nākamgad.

Vides ministrijai pakļautajiem dienestiem tika piešķirti vairāki simti tūkstoši, lai sagatavotos darbiem. Taču Valsts kontrolē atklājusi, ka pērn faktiski nekas nav izdarīts, bet daļa piešķirtās naudas jau iztērēta citām vajadzībām.

Valsts vides dienestā atzīst, ka kodolreaktora demontāžai piešķirta nauda iztērēta datorprogrammu atjaunošanai un lai ar glābšanas inventāru aprīkotu dienesta kuģi.

Tas darīts, jo kļuvis skaidrs, ka demontāža nesāksies, tā kā tās saimnieks – Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, nav izdarījis mājasdarbu, jo rosinātie konkursi pārsūdzēti. Taču piešķirtā nauda neesot neatgriezeniski zudusi.

VARAM atzīst, ka, lai arī projekts tiek turpināts, cerības, ka kodolreaktora demontāža sāksies kā plānots, nākamgad, vairs nav. Salaspiliešiem satraukties par jauniem vides riskiem, arī neesot pamata.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl