Bīstamā koronavīrusa izplatības riski Latvijā ir zemi, taču dienesti gatavi reaģēt

7 komentāri

Latvijā risks ievazāt jauno Ķīnas koronavīrusu joprojām ir zems, taču atbildīgās iestādes sadarbojas un ir gatavas reaģēt gadījumā, ja šī X stunda pienāktu.

Pēdējā laikā gan pasaules, gan vietējos medijus pāršalkušas ziņas par jauno koronavīrusu, ar kuru inficēšanās gadījumi piefiksēti arī Eiropā. Lai saprastu Latvijas Veselības dienestu gatavību šādai situācijai, tie šodien bija izsaukti uz atbildīgo Saeimas komisiju.

Speciālisti stāstīja, ka risks jaunā koronavīrusa nonākšanai Latvijā joprojām ir zems – piemēram, gripa un masalas pat varētu būt potenciāli lielāka problēma. Atbildīgie dienesti sadarbojas un ir informēti par nepieciešamajiem reaģēšanas un piesardzības pasākumiem. Ja vīruss, kura simptomi ir līdzīgi gripai, tomēr nokļūtu Latvijā, saslimušie tiktu vesti uz universitātes slimnīcām, kur tiktu sākti infekcijas kontroles pasākumi. Savukārt reģionu slimnīcām ieteikts iegādāties papildu aizsarglīdzekļus, sejas maskas, kas tikšot izdarīts šīs nedēļas laikā. Pats galvenais esot noķert pirmo gadījumu.

Piemēram, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, kur nepieciešamības gadījumā nonāktu saslimušie, esot gatava šāda veida pacientu uzņemšanai. Slimnīca spējot nodrošināt gan izolāciju, gan perfektu laboratoro diagnostiku, gan ārstēšanas pasākumus.

“Šobrīd esošā situācija saistībā ar akūtām elpceļu infekcijām tiek monitorēta. Šo pacientu izolēšana nav radījusi absolūti nekādus šķēršļus, lai varētu uzņemt lielākas pacientu grupas,” saka Rīgas Austrumu slimnīcas pārstāve Angelika Krūmiņa.

No sabiedrības atbildīgie dienesti saņem daudz praktiskas dabas jautājumu saistībā ar jauno koronavīrusu. Nedz Eiropas atbildīgie dienesti, nedz Pasaules Veselības organizācija (PVO) patlaban nav noteikusi nekādus ceļošanas ierobežojumus. Tas attiecas arī uz pasta sūtījumiem no Ķīnas vai tirdzniecību.

“Mēs arī naktī, kad mums pieprasa slēgt robežas un veikt karantīnu cilvēki “Facebook”, atbildam, ka šobrīd, kamēr PVO nav noteikusi šādu stratēģiju, robežas neslēgsim,” skaidro Slimību profilakses un kontroles centra direktore Iveta Gavare.

Vienlaikus viens Latvijas valstspiederīgais izrādījis vēlmi atgriezties Latvijā no pusslēgtās Uhaņas pilsētas Ķīnā, kura ir epicentrs jaunajam vīrusam. Atgriešanās mājās varētu notikt sadarbībā ar Francijas atbildīgajām iestādēm, taču tas nenotiks ātri – divas nedēļas būs jāpavada karantīnā.