Bijusī Maxima darbiniece: Zolitūdes traģēdijai bija daudzi priekšvēstneši

Pievienot komentāru
Bijusī Maxima darbiniece: Zolitūdes traģēdijai bija daudzi priekšvēstneši
FOTO: LETA

Tiesa atsākusi skatīt atjaunotās Latvijas vēsturē lielākās traģēdijas – Zolitūdes veikala Maxima sabrukšanas – krimināllietu.

Visi apsūdzētie šodien noklausījās viņiem izvirzītās apsūdzības. Neviens no viņiem savu vainu neatzina. Traģēdijas upuru tuvinieki pauda vilšanos par šādu attieksmi.

Daudzi cerēja, ka vismaz kādam no viņiem ierunāsies sirdsapziņa.

Tiesas norises vieta – cita, bet drošības pasākumi tikpat stingri. Visapkārt daudz policistu. Katram, kurš vēlas piedalīties sēdē, jāiziet caur metāla detektoram. Filmēt un fotografēt atļauts tikai pirms sēdes sākuma.

Šīs dienas sēdes ievadā advokāts Artūrs Zvejsalnieks akcentēja, ka apsūdzētie vēl nav pilnībā paspējuši iepazīties ar lietas materiāliem.

Cietušo pārstāvis Aldis Gobzems Zvejsalnieka aktivitātēs saskatīja vēlmi novilcināt tiesas procesu.

Tiesa noraidīja Zvejsalnieka lūgumu, un prokurori atsāka lasīt apjomīgo apsūdzības rakstu. Apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā iestājās smagas sekas, un par nonāvēšanu aiz neuzmanības izvirzītas piecām personām.

Foto

Veikala būvkonstrukciju autoram Ivaram Sergetam, būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, lielveikala projekta autoram, arhitektam Andrim Kalinkam un uzņēmuma Re un Re būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem – Jānim Balodim, Marikai Trejai un Aija Meļņikovai – izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Tikmēr SIA Maxima Latvija darbiniece Inna Šuvajeva neizvērtēja darba vides riskus, kad darbība veikalā notika zem aktīvās būvdarbu zonas. Prokuratūras ieskatā Šuvajeva ir atbildīga par Maximas darbinieku bojāeju.

Pēc apsūdzības raksta nolasīšanas neviens no apsūdzētajiem savu vainu neatzina. Cietušie pauda vilšanos, jo cerēja ka vismaz kādam ierunāsies sirdsapziņa.

Turpinājumā tiesa sāka uzklausīt cietušo liecības. Kāda bijusī Maxima Latvija strādniece atzina, ka bijuši daudzi priekšvēstneši traģēdijai. Vairākas reizes skanēja signalizācija. Viņa atzina, ka nebija mācīta darba drošības jautājumos. Nākamajā sēdē, 19. aprīlī, tiesa turpinās uzklausīt cietušos un lieciniekus.

Video

Lasi vēl