27 komentāri
Bijusī darbiniece stāsta par pazemojošu ainu Iecavas lielveikalā; top! to noliedz
Foto: Rick Harris/Flickr

Sociālajā tīklā Facebook parādījusies kādas lielveikala top! bijušās darbinieces meitas ieraksts, kurā bijusī darbiniece atklāti stāsta par pazemojošu attieksmi pret darbiniekiem Iecavā. Tikmēr uzņēmuma līdzīpašniece Dace Broka šo informāciju noliedz un uzskata to par izdomājumu.

Lai arī varētu domāt, ka pēc plašās rezonanses sabiedrībā, ko raisījušas jau iepriekš izskanējušās ziņas par darba apstākļiem lielveikalos (Rimi darbinieka algas izraksts, darbinieku trūkums lielveikalos), situācija sākusi uzlaboties, aizvien parādās atsevišķas ziņas par nekorektu un, pēc bijušo darbinieku vārdiem, pazemojošu attieksmi pret veikalu darbiniekiem.

Veikalu ķēdes top! lielveikala izveidē Iecavā tika investēts vairāk nekā viens miljons eiro. Kā stāsta SIA Mārksmens līdzīpašniece Dace Broka, kopumā darbā Iecavas veikalā tika pieņemti 24 darbinieki, bet atlaista – viena darbiniece, kundze, kuras meita vēlāk par šo gadījumu izklāstīja sociālajā tīklā Facebook.

Lūk, ko raksta atlaistās darbinieces meita:

Iecavā veikals top! – darbavieta, kurā pieņēma daudzus, jo daudzus cilvēkus. Manu māti to skaitā. Ērti, pie mājas, ko gan vēl var vēlēties?

Sakrāmēja plauktus, izlika cenrāžus, iztīrīja veikalu, sagaidīja pirmos pircējus. Viss it kā normāli. Ja vien nesāk ievērot, ka darbinieki, kuri vēra vaļā veikalu, no remonta beigšanās laika, un tīrīja celtniecības gruvešus, tiek atlaisti viens pēc otra, bez jebkādiem paskaidrojumiem. Kaut gan, nē, paskaidrojums bija – netiek galā ar saviem pienākumiem.  Kādiem? To neviens nepaskaidro. Citu vietā nepiedāvā. Pieņem vēl jaunus darbiniekus.

Paiet vēl dažas dienas, nostrādātas jau ir apmēram (te, nu es kā meita īpaši neprecizēju, iespējams, vairāk) desmit darba dienas un izbaudītas brīvdienas, mana mamma atnāk uz darbu un viņai paziņo: šodien jums ir pirmā darba diena, pastrādājat līdz 17.00. Rodas jautājums, ko tad viņa darīja iepriekšējās dienas? Uz to neviens neatbild. Iespējams, viņa nosapņoja, ka strādā. Iespējams, nomurgoja, ka mugura un rokas sāp, par kājām nerunājot.

Pārdevējas pie kases netiek laistas pat uz labierīcībām, nerunājot par pusdienlaiku, kas ir 30 minūtes.

Mana mamma paņēma pārtraukumu, iedzēra kafiju, kas neaizņēma vairāk par 10 minūtēm. (Pienākas taču divas reizes pa 15 minūtēm un 30 minūtes pusdienlaika pārtraukuma.) Kad izlēma aiziet uz pusdienām, viņai atgādināja, ka viņa jau ir gājusi. Kad? 10 minūšu kafijas dzeršanā?

Ar to nebeidzas. Darbs turpinās. Brīvdiena tiek iedota. Nākamajā rītā jāzvana, jāuzzina, cikos jānāk uz darbu. Māte piezvana 8 no rīta, viņai atbild, ka nav laika, pārzvanīšot. Līdz pusdienlaikam nepārzvana. Darba vieta nav tālu, dienu plānot kā brīvdienu nav iespējams, kāpēc gan neaiziet pajautāt?

Viņa ierodas.

– Nē, šodien jums brīvs.
– Bet rīt?
– Rīt skatīsimies, ko ar jums darīt, man te vēl trīs jauniņās nāk.
Līgo godam nostrādāts. Svētki beidzas. 26. jūnijā darba diena nostrādāta. Jāiet mājās. Paaicina priekšniecība un paziņo, ka uzsaka darba attiecības.
– Un kāpēc?
– Netiekat galā ar saviem pienākumiem?
– Vai varētu paskaidrot, kādiem gan? Plaukti sakārtoti. Preces vietā. Termiņi ievēroti. Ar, ko tad es netieku galā?
– Tā saku ne tikai es, tāds ir daudzu viedoklis.

Plauktā pēkšņi parādās piens ar “iztecējušu” termiņu – 24.06.2015. (ko mana mamma personīgi izmeta miskastes kastē pie norakstītajām precēm pirms divām dienām. Vakardien (25.06.) to piena paku plauktos arī nebija. No rīta (26.06.) pie ikrīta produktu termiņu pārbaudes māte atklāj, ka plauktos ir aizvakar izmestās piena pakas. Mistika, noteikti pats tur uzradās, vai arī noteikti, ka mana mamma ciparus nepazīst un… nu, jā… ar darbu taču netiek galā, kā gan es tā varēju palaist to garām.

Viss. Punkts. Visu gaišu. Ak, jā.. niansīte: “Jūs gadījumā neatceraties, nostrādātās stundas? Mums nav pierakstīts.”

Valsts darba inspekcijā (VDI) portālam Skaties.lv norāda, ka par veikaliem top! šogad sūdzības nav saņemtas. Taču kopumā VDI sūdzību skaits par mazumtirdzniecības nozari pēdējos gados ir samazinājies. Piemēram, 2013. gadā ir saņemtas 580 sūdzības, 2014. gadā – 307 sūdzības, taču 2015. gadā līdz 27. jūnijam – jau 405 sūdzības.

top! veikala līdzīpašniece Dace Broka:

Lielveikals Iecavā ir uzcelts pilnīgi jauns. Kopā ar darbiniekiem strādājām, iekārtojot veikalu. Un tad, kad cilvēkiem jāsāk darboties savos amatos, tad gan viena, gan otra puse var pirmo trīs mēnešu laikā pieņemt lēmumu, vai turpināt darba attiecības. Vienu darbinieci bija tā, ka veicām pārrunas, ka viņa šajā amatā ir neatbilstoša, tad viņa no darba atteicās un uzrakstīja atlūguma. Es zinu šo kundzi, un cilvēkam sāp sirds, tas ir normāli, es cilvēcīgi saprotu, bet viņa netika ar šo darbu galā.

Tikmēr, jautāta par sievietes meitas rakstīto par kasieru darbu, D. Broka norāda: “Iespējams, cilvēki nav pieraduši pie jaunā apjoma, bet šajā laikā mums bija piesaistīti kasieri no Bauskas veikala, kas palīdzēja tikt galā, kad veidojās rindas.”

Valsts darba inspekcijā (VDI) gan norāda, ka par veikaliem top! šogad sūdzības nav saņemtas. Taču kopumā VDI sūdzību skaits par mazumtirdzniecības nozari pēdējos gados ir samazinājies. Piemēram, 2013. gadā ir saņemtas 580 sūdzības, 2014. gadā – 307 sūdzības, taču 2015. gadā līdz 27. jūnijam – jau 405 sūdzības.

Ar zīmolu top! Latvijā patlaban darbojas 202 pārtikas veikali, no tiem 105 top! un 97 mini top! veikali, kuri pieder 17 vietējiem uzņēmumiem: SIA Firma Madara 89, AS LPB, AS Diāna, SIA Lars Limited, SIA Gabriēla, SIA Dekšņi, SIA Mārksmens, SIA Madara 93, SIA AA&Co, SIA Krista – A, AS Roga – Agro, SIA ESSA, SIA G.A.L., SIA Lekon, SIA Ogres prestižs, SIA Pārtikas veikalu grupa un SIA Oregano.

TOP komentāri

 • Ilona Vīnberga
  +11 +11 0

  Ilona Vīnberga

  Ja sieviete ir apmēram 50 gadus vecumā, tad cerību uz darba turpināšanu nav nekādu. Jaunās un smukās arī meklē darbu... Kundze vienkārši tika izmantota hardworkera darbam. Atlīdzība par padarīto tiks saņemta un pārkāpumi netiks konstatēti
 • ess
  +8 +8 0

  ess

  Tur ir sviests! kādēļ nav apkopējas? tādēļ ka apkopējaam 1 minimalaa alga jaadala uz pusēm! tadel tagad mazga veikalu un wc pašas darbinieces! sviests
 • Ieva
  +7 +7 0

  Ieva

  Nekāda pārsteiguma. Arī manā pilsētā ir Top veikals, kādreiz gāju gandrīz katru dienu, tagad sanāk retak. Tolaik bija skaidri manams, ka darbinieces mainās ik pa dažām dienām. Nu nevar būt tā, ka mēneša laikā pieņam 20 cilvēkus, kas netiek galā ar pienākumiem. Arī darbinieces pašas īsti laikam nezināja, kas viņām jādara. Meklēju kaut ko (neatceros tieši), jautāju zāles darbiniecei. Viņa saka - es te pirmo dienu, es nezinu, kā jums palīdzēt un nezinu, kam var ko pajautāt. Rīta stundās veci produkti plauktos bija ikdiena. Cik noprotu, algas arī tādas nekādas, lai gan te strādāt gribētāju netrūkst arī par maziem cipariem. Tagad viena no Top ex-darbiniecēm jau vismaz 3 mēn. strādā citā veikalā. Interesanti, kā gan tur viņa tomēr tiek galā ar pienākumiem, ja Topā nenoturējās pat nedēlu?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl