“Bijām latviešu bērnudārzā, integrācija nesanāk!” Domnieku strīdos Burovs atklāj savas ģimenes pieredzi

87 komentāri

Karstas diskusijas ceturtdien Rīgas domē izvērtās par opozīcijā esošās Nacionālās apvienības rosinājumu visos galvaspilsētas bērnudārzos pāriet uz mācībām valsts valodā. Ragos sagāja pat opozīcijas deputāti, taču, beigu beigās, diskusijas sausais atlikums bija neliels – aicinājums tika “pieņemts zināšanai”.

“Nacionāļu” frakcija jūnijā aicināja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē iekļaut jautājumu par pirmsskolas izglītības iestāžu pāreju uz mācībām valsts valodā ar 2020. mācību gadu.

Frakcijas vārdā priekšlikumu parakstīja Rīgas domes deputāti – toreizējais frakcijas priekšsēdētājs Nauris Puntulis, kurš kļuvis par kultūras ministru, un pašreizējais priekšsēdētājs Dainis Locis, kurš šodien kolēģus uzrunāja ļoti emocionāli: “Tas ir kaut kāds unikums! Ja paprasītu, vai tas ir normāli, jūs teiktu, ka nē. Mums ir 1000 bērnu rinda – gadiem nemainās. Kāpēc akcentējam jautājumu? Lai latviešiem nav savas valsts galvaspilsētā jāmeklē iestāde, kur iegūt izglītību valsts valodā.”

Deputāti dalījās arī personiskās pārdomās, piemēram, “saskaņietis” Dubovs atzina, ka ar bērniem nerunā latviski, jo negrib, lai viņi iemācītos runāt nepareizi. Visskaļākie toņi sarunās bija starp “saskaņieti” Faļkovu un Loci.

Secināts, ka liela problēma ir labu pedagogu trūkums. Savā personīgajā pieredzē dalījās Rīgas mērs Oļegs Burvovs (GKR): “Neskatoties uz to, ka nesanāk. Neskatoties uz maniem lūgumiem, audzinātāja ar viņiem runāja tikai krievu valodā. Latviešu valodu mans puika bērnudārzā pazaudēja. Tad aizgājām uz krievu, mazākumtautību bērnudārzu, tur latviešu valodas apmācība absolūti formāla.”

“Tur ir vajadzīgas finanšu investīcijas. Kādā veidā šo izglītības pakāpju sadalījumu īstenot,” sacīja Izglītības pārvaldes vadītājs Ivars Balamovskis.

Pēc pamatīgas izrunāšanās komiteja lēma rosinājumu par pāreju uz mācībām latviešu valodā bērnudārzos pieņemt zināšanai, tātad nekādas turpmākas reālas darbības nesekos.