Biedējoši! Atklāto HIV/AIDS gadījumu skaita ziņā Latvija kļuvusi par līderi Eiropas Savienībā

Komentāri

Jaunākie dati par HIV/AIDS izplatību atklāj visai biedējošu ainu. Latvija kļuvusi par līderi Eiropas Savienībā jaunatklāto HIV gadījumu skaita ziņā, un mediķi uzskata, – vēl daudz ir tādu, kuri par savu inficēšanos nemaz nenojauš. Veselības ministrijā top HIV, kā arī B un C hepatīta apkarošanas plāns. Taču, lai to iedarbinātu, vajag milzu naudu.

Līdz 2016. gadam jaunatklāto HIV gadījumu skaita ziņā līdere Eiropas Savienībā bija Igaunija, tagad drūmajā statistikā līderpozīcijās izvirzījusies Latvija. Uz 100 tūkstoš iedzīvotājiem reģistrēti 18,5 jauni inficēšanas gadījumi. Igaunijā 17,4, bet Lietuvā – 7,4 gadījumi. Latvijas infektoloģijas centrā norāda, ka mainījušies šīs bīstamās infekcijas sejas vaibsti.

 

Baiba Rozentāle

Baiba Rozentāle
Infektoloģijas centra galvenā ārste

Tagad slimo galvenokārt heteroseksuāli pāri. No infektoloģijas centrā esošajiem pacientiem, 46 procenti ir inficējušies, lietojot intravenozi narkotikas, pārējie seksuālās transmisijas ceļā. To, kuriem ir homoseksuālas attiecības, ir ievērojamo mazāk.

Latvijā reģistrēti aptuveni 8 tūkstoši HIV un AIDS slimnieku. Rozentāle lēš, ka vēl vismaz 8 tūkstoši ir tādu, kuri par inficēšanos neko nenojauš, jo nav pārbaudījuši savu veselību. Veselības ministrijā top HIV apkarošanas plāns. Tajā galvenais akcents būšot sabiedrības informēšana un agrīna diagnostika.

Anda Čakša

Anda Čakša
veselības ministre

Pirmais ir agrīni atklāt un mazināt pēc iespējas no jauna atklātos gadījumus. Skaidrs, ka tie kas ir saslimuši, tie mums ir jāārstē, bet tā būtiskākā lieta ir, lai mēs neesam vairs līderi no jauna nākušo klāt, jo tas norāda, ka mēs nestrādājam uz profilaksi un neierobežojam tos, kas ir saslimuši, jo tā inficēšanās notiek jau caur saslimušajiem.

Plāna īstenošanai trīs gadu laikā paredzēts tērēt gandrīz 80 miljonus eiro. Nauda tērētu agrīnai diagnostikai, darbam ar apzinātajām riska grupām, kā arī uzlabotu profilaksi un terapiju ieslodzījuma vietās. HIV un Hepatīta biedrībās uzsver, – plāns ir labs. Tomēr neatbildēts ir jautājums – ko darīt, ja naudu mērķi īstenošanai neatrod.

Kristaps Kaugurs
Hepatīta biedrības pārstāvis

Šis plāns ir uzrakstīts tādai maksimālai programmai jeb visu vai neko politikai. Vai nu mums iedod visu, un tad mēs darīsim visu, vai nu mums nedod neko, un tad mēs nedarīsim neko. Tā ir bīstama attieksme.

Patlaban iecerēts, ka HIV, B un C hepatīta apkarošanas plānu nākamnedēļ skatīs Valsts sekretāru sanāksme, pēc tam par dokumentu spriedīs valdībā. Veselības ministrijā rosinās naudu plāna īstenošanai paņemt uz budžeta deficīta rēķina.

Lasi vēl