Bezmaksas plastmasas maisiņu dāļāšana veikalos turpinās – jaunais likums ir maz ko mainījis

35 komentāri

Tirgotājiem, kas atbilstoši noteikumiem, neiekasēs naudu par plānajiem plastmasas maisiņiem, jārēķinās ar dažādiem sodiem. Kopš šā gada sākuma ir spēkā likums, kas ierobežo bezmaksas plastmasas maisiņu pieejamību. Taču, kā pārliecinājās “900 sekundes” un arī vides aizsargi, jaunais likums ir maz ko mainījis.

LNT pabija vienā no Rīgas veikaliem, tur tirgo gan pārtiku un arī citas preces. Sākumā viss ir atbilstoši likumam, plānie plastmasas maisiņi atrodas pie sveramās pārtikas. Taču šajā gadījumā, paņemot vienu no maisiņiem, tajā tiek ielikts arī vīriešu zeķu pāris.

Atbilstoši likumam par paņemto maisiņu būtu jāmaksā, jo tas netiek izmantots higiēnai un zeķēm nekas nenotiks, ja tās neatradīsies plastmasas maisiņā. Tomēr pārdevēja, tāpat kā pircējai pirms tam, par neatbilstoši izmantoto maisiņu papildu maksu neiekasēja, kaut gan to vajadzēja darīt.

Šis bija tikai viens piemērs no ļoti daudziem, tāpēc arī nesaucam veikala nosaukumu, jo tādu veikalu ir ļoti daudz.

“Jā, par to būtu jāmaksā jau no šā gada 1. janvāra.” Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve Rudīte Vesere vēlreiz apliecina, ka plastmasas maisiņiem, kas tiek izmantoti nepārtikas precēm, ir jābūt par maksu.

“Viņi drīkstētu būt tikai pie nefasētās pārtikas produktiem, lai viņu varētu aiznest mājās un būtu ievērotas higiēnas prasības,” saka VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore.

Neņemot vērā, ka daudzviet likums netiek ievērots, tomēr lielveikalu apkopotie dati liecina, ka plastmasas maisiņus esam sākuši lietot mazāk.

“Lielās tirdzniecības ķēdes tiešām ir mainījušas maisiņus.” Vides aizsardzības uzņēmuma ”Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa skaidro, ka izlietotās plastmasas apjoms samazināts, jo lielveikali iepērk krietni plānākus maisiņus nekā iepriekš.

“Kā lēš tirgotāji, ja rēķina pēc patērētā plastmasas apjoma, nevis maisiņu skaita, bet svara, tad, protams, ka rādītāji ir uzlabojušies un tirdzniecībā realizētais plastmasas maisiņu apjoms svara ziņā ir samazinājies, tādēļ, ka maisiņi ir plāni, bet skaita ziņā grūti pateikt, ceram, ka iedzīvotāji ir kļuvuši apzinīgāki, kaut gan novērojam, ka teju neviens nav mainījis savus paradumus,” teic ”Zaļās jostas” mārketinga vadītāja.

Likuma mērķis bija plastmasas patēriņu mazināt, mainot patērētāju ieradumus. Taču tāpēc, ka krities tikai plastmasas apjoms, nevis patērēto maisiņu skaits, var secināt, ka cilvēku paradumi nav mainījušies.

“Ir jāziņo un jāprasa skaidrojums.” Vides aizsardzības ministrijas pārstāve norāda, ka rudenī tiks uzsākta veikalu kontrole. “Ja šeit būs kādi pārkāpumi, tad diezgan skarbi var draudēt ar to, ka aptur uz laiku vai liek samaksāt par nodokli.”

Dabas resursu nodoklis paredz, ka par katru pārdoto plastmasas kilogramu tirgotājam būs jāšķiras no 4,5 eiro. Jaunais likums un dažādās sankcijas ir vērstas uz to, lai tirdzniecības vietas atbrīvojas no dažādiem plastmasas izstrādājumiem. Savukārt 2025. gadā plastmasa vispār nedrīkstēs būt veikalos.