Bezdarba līmenis jūnija beigās saglabājies 6,4% apmērā

Komentāri
Bezdarba līmenis jūnija beigās saglabājies 6,4% apmērā
Foto: LETA, Zane Bitere

Bezdarba līmenis jau otro mēnesi saglabājies iepriekšējā līmenī. Valstī kopumā tie ir 6,4% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita. Situācija labāka ir Rīgā un Pierīgā, kur bezdarba līmenis ir mazāks.

Tādēļ viens no izaicinājumiem valstiskā līmenī ir veicināt iedzīvotāju aizplūšanu uz Rīgu, nevis ārvalstīm.

Ik dienas Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālēs cilvēki ierodas reģistrēties bezdarbnieka pabalsta saņemšanai, kā arī uzzināt par aktuālajām vakancēm. Uzraksts uz tāfeles liecina, ka Rīgā trešdien, 11. jūlijā, bija vairāk nekā 19 000 brīvu vietu.

Vairāki uzņēmumi darba ņēmējus mēģina uzrunāt turpat filiāles foajē. Piemēram, ir izvietoti sludinājumi no “Rimi”, “Depo”, “G4S” un daudzi citi.

Bezdarba līmenis valstī pirmo reizi pirmskrīzes līmenī atgriezās jau pirms diviem gadiem. Dziļākajā punktā tas pārsniedza pat 17%. Nu jau ilgāku laiku bezdarbnieku skaitam ir tendence sarukt, lai gan šobrīd jau otro mēnesi kritums apstājies.

Vislabākā situācija ir Rīgā un Pierīgā. Sliktākā – Latgalē, kur bez darba ir 14,9%. Dilemma – aizbraukt no valsts vai tikai dzimtās pilsētas vai ciema. “Tas ir viens no izaicinājumiem Latvijai – veicināt mobilitāti valsts iekšienē, lai cilvēki no reģioniem, kuros nav ekonomiskā potenciāla, būtu gatavi doties un strādāt tur, kur aktivitāte ir lielāka,” uzskata NVA direktore Evita Simsone.

Pēc NVA rīcībā esošās informācijas ilgstošie bezdarbnieki ir aptuveni trešā daļa kopējā skaita. Vienlaikus uzņēmēju pieredze rādot, ka šīs grupas vēlme apgūt darba devējiem nepieciešamās prasmes ir vismazākā.

NVA filiālē izvietotajos sludinājumos norādīts, ka sākumā tiek piedāvāts atalgojums ap 700 eiro pēc nodokļu nomaksas. Ņemot vērā, ka tā ir puse minimālās algas Īrijā, eksperti lēš, ka cilvēki sāktu atgriezties pie vidējās algas 1400 eiro mēnesī.

Liela ietekme Latvijā ir sabiedrības novecošanās problēmai. Apgūt jaunas prasmes kļūst arvien grūtāk, līdz ar to grūtāk atrast darbu.

Lasi vēl