Bez gripas vakcīnas nenāciet! Draud neveikt sirds operāciju

3 komentāri
Bez gripas vakcīnas nenāciet! Draud neveikt sirds operāciju
Foto: Ekrānšāviņš

Laikā, kad valstī plosās gripa un vakcīnas kļuvušas teju par deficīta preci, neapskaužamā situācijā nonākuši sirds slimnieki. Kādai sirmgalvei tik ļoti nepieciešamo paredzēto operāciju ārsti bija gatavi atcelt, jo slimniecei nebija pieejama vakcīna. Tikai laimīgas sagadīšanās dēļ viņas tuvinieki tika pie vakcīnas. Radinieki ceļ trauksmi, bažījoties, ka līdzīgā vakcīnu deficīta gūstā nonācis ne viens vien slimnieks.

Trillera cienīgu skrējienu pēc gripas vakcīnas piedzīvojusi Sarmīte. Viņas mātei, astoņdesmit gadīgai sirmgalvei, Rīgas Stradiņa slimnīcā tika noteikta sirds operācija, sarunas ar ārstiem par to notika jau novembrī. Taču, lai gan teju visas formalitātes nokārtotas, izrādījās, ka pacientei obligāti jābūt potētai pret gripu. Nav vakcīnas – nav operācijas. Slimnīcā vakcīnas neesot bijušas, un sievietes radiniekiem teju jau nolaidās rokas.
Sarmīte, slimnieces māte stāsta: ”Tā vakcīna būtu vajadzīga Infektoloģijas centrā, kur viņu nevarēja atrast. Mēs meklējām caur Zāļu aģentūru. Mums pat bija tāds variants, ka vest mammu, 80 gadus vecu sievieti, vakcinēt uz Ventspili. Nu absurds! Gribētu vērsties pie Infektoloģijas centra, Zāļu aģentūras, pie visu to cilvēku sirdsapziņas pieklauvēt, jo vakcīna būs vajadzīga visiem cilvēkiem, kas tiks operēti līdz februāra vidum. Tā ir tā mana sāpe.”
Vakcīnu izdevās atrast kādā aptiekā tepat Rīgā, tikai pateicoties nejaušai sakritībai, atkārtoti zvanot uz Zāļu valsts aģentūru.
”Mums bija tik laipna darbiniece priekšā, mums pateica, kur to vakcīnu piegādās. Mēs aizbraucām, paspējām. Tas ir tāds, jāsaka, laimes gadījums,” saka Sarmīte.
Stradiņu pārstāvis apgalvo, ka slimnīcā tagad ir pieejamas vakcīnas, un prasība par potēšanos ir radīta, lai izvairītos no gripas uzplaiksnījuma pēcoperāciju blokā.
Arnolds Atis Veinbergs: ”Prasība ir pie jebkāda veida operācijas. Nodaļās atrodas pacienti pēc operācijas, un, ja viņiem pievienojas vīrusa infekcija, tad viņu stāvoklis var pasliktināties.”
Veselības ministrijā atzīst, ka situācija ir sarežģīta. Gripas vakcīnas izplata komersanti, kas izplatīšanas apjomus plāno, ņemot vērā pieprasījumu iepriekšējos gados, un neveido lielus vakcīnas uzkrājumus.
”Šajā gripas sezonā ir paaugstinājies Eiropā pieejamo pretgripas vakcīnu pieprasījums. Arī Latvijā pieejamās pretgripas vakcīnas tiek strauji izlietotas, ar ko vakcīnu ražotāji nebija rēķinājušies, tādēļ to kapacitāte nav pietiekama, lai nodrošinātu nepieciešamos vakcīnu apjomus,” saka ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.
Ministrija vērš uzmanību, ka pretgripas vakcīnas ir pieejamas jau rudenī, tādēļ vakcināciju ir iespējams uzsākt jau laikus, sākot no septembra, oktobra, kamēr vēl netiek reģistrēti saslimšanas gadījumi.
Speciālisti rekomendē vakcinēties pret gripu īpaši riska grupu pacientiem, kuriem valsts nodrošina daļēju vai pilna apmēra kompensāciju.

Video:

TOP komentāri

 • ups
  +3 +3 0

  ups

  Jo tālāk jo trakāk,laikam jau tiešām latviešu tautu grib izmērdēt lai dotu vietu tā saucamajiem bēgļiem. Bēdīgi bet fakts.
 • Voldis Prancāns-zintnieks
  +2 +2 0

  Voldis Prancāns-zintnieks

  Gripas vakcīnas, kā zināms, ir maz efektīvas, jo izgatavotas uz iepriekšējo gripu bāzes, bet jaunajā sezonā vīruss jau ir mutējis, tam vakcīnas vēl nav. Tā ka imunitāte vai nu nerodas nemaz, vai nedaudz. Visādas blakus iedarbības gan var būt. Līdz ar to jāsaka, ka slimnīcas prasība vakcinēties "ož" pēc korupcijas farmācijas uzņēmumu interesēs.
 • SO.
  +1 +1 0

  SO.

  Pirms gadiem stradāju skola, mums lika vakcinēties,to izdariju-pēc tas apmēram nedēlas laikā uzdeva viss, kas varēja- asinsspiediens, sirdsklauves, locītavas, galvassāpes, mētājas temperatūra, pat gripas simptomi nelieli bija.Nākošajā gadā un visos pārējos vairs nevakcinējos,lietoju kiplokus, rutkus,medu, upenes, neesmu ar gripu slimojusi ne reizi.Tuk, tuk, tuk, jāpiesit pie koka.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl